Tarım Arazisi Önalım Hakkı Nedir?

Hatırlanacağı üzere 2015 yılında Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu üzerinde yapılan yasal düzenlemeler ile beraber tarım arazilerinin satışı kısıtlanmıştı. Yine aynı düzenlemeler ile beraber tarım arazileri için önalım hakkı getirilmişti. Peki, tarım arazilerinde önalım hakkı kime aittir?

Tarımsal Arazi Önalım Hakkı

Türkiye’nin tarım arazilerini korumak için yapılan yasal düzenlemeler ile beraber Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarımsal arazilerin satışlarına bir dizi sınırlama getirilmişti. Yapılan düzenlemenin ardından aile bireylerine ait olan tarımsal arazilerde aile bireylerinin bu haklarını satmaya karar vermeleri durumunda diğer aile bireyleri bu payı satın alma konusunda öncelikli hak sahibi oluyor.

Konu ile ilgili olarak 5403 Sayılı Kanunun 5/8-İ maddesinin 2. Fıkrasında ise “Tarımsal arazilerin satılması hâlinde sınırdaş tarımsal arazi malikleri de önalım hakkına sahiptir. Tarımsal arazi, sınırdaş maliklerden birine satıldığı takdirde, diğer sınırdaş malikler onalım haklarını kullanamaz. Önalım hakkına sahip birden fazla sınırdaş tarımsal arazi malikinin bulunması hâlinde hâkim, tarımsal bütünlük arz eden sınırdaş arazi malikine önalıma konu tarımsal arazinin mülkiyetinin devrine karar verir.” hükmü bulunuyor.

Sınırdaş Tarım Arazisi Sahibi Öncelikli Alım Hakkına Sahip

Akrabaların yanı sıra satışa konu olan tarım arazisine komşu olan bir başka tarım arazisi bulunuyorsa bu arsa sahibi de satış konusunda öncelikle alım hakkına sahip bulunuyor. Bu nedenle tarım arazisi alan kişilerin sınırdaş tarım arazisi sahibinin böyle bir talebi olup olmadığını incelemeleri ve ona göre alım için karar vermeleri gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz