Atıl Tarımda 13 Milyar Liralık Artış

Atıl tarım arazilerini konu alan Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir Tarım için kullanılabilir atıl arazilerin envanterlerinin sonuçlanacağını, bu konu ile ilgili çalışmaların başlatıldığını bildirdi. Pakdemir, böylelikle ekilmeyen tarım arazisi kalmayacağını, 13 milyar Lira da gelir artışı olabileceğinden bahsetti. Bekir Pakdemir, yer altı barajları hakkında çalışmaların yapıldığından bahsetti. Planlanan yer altı barajları sayesinde buharlaşmanın engellenebileceğini, maddi olarak da fazla bir maliyet oluşturmayacağını ve su kapasitesini çok daha etkin kullanılabileceğini dile getirdi.

2018 Sonuna Kadar 496 Bin Hektar Toplulaştırma Çalışması Tamamlanacak

 

Çalışmaların başladığı zamandan bu yana toplam 6.1 milyon hektarlık bir bölgedeki çalışmaların tamamlandığını açıkladı. 2018 yılı bitimine kadar ise 496 bin hektarlık bir alanda yürütülen çalışmaların da tamamlanacağını bildirdi. 2023 yılına kadar olan gelecek planlamasında ise 8.5 milyon hektarlık bir alanda çalışma yürütüleceğini ve tamamlanabileceğini açıkladı.

Yer Altı Barajları İle HES Sayısı Artacak

 

16 yıllık bir çalışma süreci ile 276 olan baraj sayısını 541’e,  105 olan Hidro Elektrik Santrali – HES sayısını 534’ ve içilebilir su tesisi sayısını ise 31 den 236 ya çıkarttıklarını söyledi. Bunların yanı sıra günümüzde 6.5 milyon hektar tarlanın sulandığını, önümüzdeki süreçte buna 2 milyon hektar daha dahil olacağından bahsetti. Yapılan destekleme primlerinin de arttırıldığını 5 kuruş olan buğday ve arpa desteğinin 10 kuruşa çıkartıldığını. Gübre desteğine ise 4 lira daha arttırarak 8 lira yaptıklarını söyledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz