Tarımsal amaçlı basit yapılar nelerdir? Tarım amaçlı yapılara izin verilme durumu arazi nitelikleri ve sınıflarına bakılmaksızın proje kapsamında öngörülen miktarda amaç için verilmektedir. Peki tarımsal amaçlı basit yapılar nedir? İşte Detaylar…

Tarımsal amaçlı yapılar nelerdir?

Tarımsal olarak entegre olan yapılar, tarımsal ürünlerin üretiminin ardından işlenmiş ve fiziksel yada kimyasal olarak değişen yada daha fazla yeni ürüne dönüştürülme işleminin gerçekleştiği yapılara tarımsal amaçlı yapılar denmektedir.

Tarımsal amaçlı basit yapılar ile alakalı bilgiler Tarım Arazilerinin Korunması ve Kullanılmasına Dair Yönetmenlik kapsamında yer alıyor. Bu bakımdan yapılara arazi nitelikleri yada sınıfları önem taşımadan, proje için öngörülen miktarda amaç için kullanılacak şartı aranarak izin verilir.

Tarımsal amaçlı yapılar mevzuatı

Tarımsal amaçlı yapılar için madde 12’de Çiftçiye ait tarımsal bir işletmenin ekonomik bir şekilde yürütülmesi için gerekli boyutlarda, kümes, ahır, depo, ağıl, soğuk hava deposu ve yemlik gibi, balık üretim tesisleri, arı hane ve daha birçok şekilde plan ve projeler İl müdürlüğünce incelenir ve tarımsal olduğuna karar verilir. Ardından Bayındırlık ve İskan müdürlükleri yada belediyelere belediye sınırları içerisinde olmayan İl özel idarelere yapılan başvurular il müdürlüklerine gönderilir.

İl müdürlükleri tarafından incelenen bu başvurular ve tesislerin, yukarıda yer alan özelliklere uyması halinle, arazi niteliği ve sınıflarına bakmadan projede öngörülmüş miktarda alana amaç için kullanılacak şartıyla izin verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz