Tarımsal Araziler Miras Yolu İle Nasıl Bölünür?

Bilindiği üzere tarımsal arazilerin bölünmesi hususunda bazı belirli kurallar uygulanmaktadır. Özellikle de yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri hususunda arazinin belirlenen boyutların altında kalması durumunda ne yazık ki parsellere ayrılması yani bölünmesi mümkün olamıyor. Peki, tarımsal araziler miras yolu ile nasıl bölünür?

Mülkiyet Devri 1 Yıl İçerisinde Gerçekleştiriliyor

Mirasın konusunu oluşturan tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde ana konu mülkiyetin devrinin gerçekleştirilmesidir. Bu tip devirlerde atılması gereken ilk adım öncelikle mirasçılar arasında ortak bir anlaşmaya varılmasıdır. Bu anlaşma zeminin kurulması halinde mirasın açılmasını takip eden 1 yıllık süre zarfında mülkiyeti devir işlemlerinin tamamlanması mümkün oluyor. Ancak mirasçılar arasında ortak bir anlaşma metni üzerinde uzlaşma sağlanamazsa ne yazık ki bu süre oldukça uzuyor.

Tarım Arazilerinin Miras Yolu İle Bölünmesi Sonlandırıldı

2014 yılında yürürlüğe giren Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile beraber tarım arazilerinin bölünmesinin de önüne geçilmiş oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada “Mirasçılar, miras bırakanın ölümünden sonra terekede bulunan tarımsal arazi ve işletmenin mülkiyeti hakkında; bir mirasçıya veya yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerini karşılaması durumunda birden fazla mirasçıya, Türk Medeni Kanunu’na göre kuracakları aile malları ortaklığına veya kazanç paylı aile malları ortaklığına, mirasçılarının tamamının miras payı oranında hissedarı oldukları Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kuracakları bir limited şirkete ve mülkiyetin üçüncü kişilere devrine karar verebilecek.” hükmüne yer verilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz