Arazi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında 8 Madde 

 

Yatırım yapmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yöntemlerden biride arazi yatırımı yöntemidir. Ancak her yatırımda olduğu gibi arazi yatırımında da zarar etmemek ve yatırımdan mümkün olduğunca kazanç sağlamak adına bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Arazi alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında size yardımcı olacak 8 madde şöyle:

 

Arazi Arsa Alırken Bunlara Dikkat Edin

 

1.Arsa satın almak konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kesinlikle arsanın imar planının bulunmasıdır. İmar planı arsa yatırımı öncesi incelenmeli, planda arsanın olumsuz etkilenmesine neden olacak kısıtlayıcı şartların bulunmamasına dikkat edilmesi gerekir. Yine imar planının arsayı satın alan kişinin satın alma amacına uygun olması ve üst ölçekli planlarla uyumunun bulunması önemlidir.

2.Arsa satın alınmadan önce mutlaka birebir gezilerek görülmelidir. Bunun yanı sıra Tapu Sicil Müdürlüğü üzerinden de satın almak istediğiniz arsa ile size satılan arsanın aynı olup olmadığı incelenmelidir.

3.Dere ve göl kenarı gibi yerlerde bulunan arazilerin su toplama havzası içerisinde yer alıp almadığı sorgulanmalıdır.

4.Satın almak istediğiniz arazinin tapusunda arazi mi yoksa tarla mı yazdığını inceleyin. Tarım arazilerinin korunması nedeni ile bu tip arazileri tercih etmeyin. Yine hisseli araziler yerine tek tapulu arazileri satın almaya öncelik verin.

5.Aleyhinize oluşabilecek olumsuzlukları önlemek için Tapu Sicil Müdürlüğünden satış şerhi ve İmar Müdürlüğünden ise İmar Durumu sorgulaması yapın.

6.Arazinin üzerinde işgalci konumunda olan birisi olup olmadığını kontrol edin ve bu tip arsaları satın almayın.

7.Satın almak istediğiniz arazinin yakınında bulunan emsal arazilerin fiyatlarını öğrenin ve fiyat mukayesesinde bulunun.

8.Yüksek gerilim hattına uzak, ana yola yakın, mümkün olduğunca düz ve manzara gören arsaları tercih etmeye çalışın.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz