Tarla Emlak Vergisi Oranları

Emlak vergileri, gayrimenkul sahipleri tarafından her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor. İsteyen mükellefler, ödemelerini ilk taksitte tamamlayabiliyor. İlk taksitler için ödemeler 31 Mayıs tarihinde sona eriyor.

Emlak Vergisi

Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından iki eşit taksit halinde ödenmek zorunda oluyor. Dileyen gayrimenkul sahipleri, tüm borcunu ilk taksit döneminde kapatabiliyor. Geciktirilen emlak vergilerinde, geciktirilen her ay için emlak vergisi gecikme zammı uygulanıyor. Ve bu zam, 2010 yılından bu yana yüzde 1,40 oranında alınıyor. Ödemeler, gayrimenkulün ilgili olduğu belediyede yapılırken, gayrimenkul başka şehirde bulunuyorsa tüm belediyelerden PTT havalesi ile ya da belediyelerin banka hesap numaralarına emlak vergisi mükellef numarasının yazılması ile yapılıyor.

Tarla Emlak Vergisi Oranı

Emlak vergisi oranları normal yörelerde tarım arazileri için binde 1 oranında, büyükşehirlerde tarım arazileri için ise binde 2 oranında alınıyor.

Arazilerin emlak vergisini arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi ya da her ikisi de yoksa araziye malik gibi tasarruf eden kişiler ödüyor. Araziye paylı mülkiyet halinde malik olan kişiler, kendi hisseleri oranında vergiden mükellef tutuluyorlar. Elbirliği yani iştirak mülkiyete konu olan arazilerin malikleri vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyorlar.

Emlak Vergisi Ödemesinde Aracı Olan Bankalar

– AKBANK T.A.Ş
– AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş
– ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş
– ALTERNATİFBANK A.Ş
– ANADOLUBANK A.Ş
– CITIBANK A.Ş
– DENİZBANK A.Ş
– BURGAN BANK A.Ş
– FİBABANKA A.Ş
– FİNANSBANK A.Ş
– HSBC BANK A.Ş
– ING BANK A.Ş
– KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş
– ODEA BANK A.Ş
– ŞEKERBANK A.Ş
– T.C ZİRAAT BANKASI A.Ş
– TEKSTİLBANK A.Ş
– TURKISHBANK A.Ş
– TURKLAND BANK A.Ş
– TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş
– TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş
– TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş
– TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş
– TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş
– POSTA VE TELFRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT)
– TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O
– YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz