Tarla Devir Şartları

Tarımsal arazilerde devir işlemleri, miras yolu ile intikali ve değerlemesinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler 31 Aralık 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yönetmelik kapsamında açıklanıyor.

Tarımsal Arazilerin Gelir Değeri

Yönetmeliğe göre tarımsal arazilerin gelir değeri, değerleme tarihinde arazilerin optimum koşullarda işletilmesi durumunda kazanılacak yıllık ortalama net gelirine göre hesaplanıyor. Üretim dönemlerine ait gayrisafi üretim değerlerinin hesaplanması, çiftçi eline geçen ürün fiyatları ve verimler göz önünde bulunduruluyor. Çiftçi, eline geçen ürün fiyatlarında Türkiye İstatistik Kurumu verileri esas alınıyor. Ürün deseni ve verimlerin hesaplanması, değerlemesi yapılacak arazinin ya da bu araziler ile benzer özellik gösteren yöredeki diğer arazilerin bakanlık sistemlerindeki son beş yıllık kayıtlar esas alınıyor ve buna göre belirleme yapılıyor.

Devir Şartları

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre devir şartları şu şekilde sıralanıyor;

Taşınmaz malikinin aynı ilçe sınırları içinde tarımsal nitelikli tek arazisi olması durumunda bu taşınmazın devri yapılabilir.

Taşınmaz malikinin aynı ilçe sınırları içinde birden fazla tarımsal arazisinin bulunması durumunda, bu arazilerin tamamının mülkiyeti devir işlemine konu olması halinde, bu taşınmazların devri yapılabilir.

Aynı kişiye ait birden fazla tarımsal arazi olması halinde, 7 nci madde hükümlerine göre yapılan ekonomik bütünlük değerlendirmesi sonrasında tarımsal arazilerin ekonomik bütünlüğe haiz olmayan kısımlarının devrine izin verilebilir.

Ekonomik bütünlük arz eden tarımsal arazilerde, yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin üzerinde olan ve yeter gelirli arazi büyüklüklerinin altında ifraz gerektirmeyen arazilerin devrine izin verilir.

Paylı tarım arazilerinde, payın tamamının bir veya birden fazla paydaşa devri halinde bu arazilerin devrine izin verilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz