Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları

/ 9 Ocak 2017 / 98.409 / 81 Yorum
Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları

 

Köye Ev Yapılma Şartları Nelerdir

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları

Bir köye ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olması ile farklılaşmaktadır.
Her iki alanda da 3194 sayılı İmar Yasası’na bağlı olarak çıkartılan “Belediye ve Mücavir Alan Sınırları İçinde ve Dışında Planı Bulunmayan Alanlarda Uygulanacak İmar Yönetmeliği” hükümleri geçerlidir.

Söz konusu yönetmeliğe göre;
Eğer arsa, “Köy Yerleşik Alanı” içerisindeyse;
Köy yerleşik alanlarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köy odası, köy camii ve benzeri köy ortak yapıları inşaat ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve Köy ihtiyar heyetinden izin alınması şarttır.

Yukarıdaki sayılan yapılar dışındaki ruhsata tabi yapılara inşaat ve yapı kullanma izni, Valiliklerce verilir.

Köy ve mezarlıkların yerleşik alanları içinde yapılacak ifraz işlemlerinde, parsel genişlikleri (10.00)m ‘den parsel derinlikleri de (20.00)m. den az olamaz.

İfraz suretiyle meydana gelecek yol, otopark, yeşil alan gibi yerle düzenleme ortaklık payı köy tüzel kişiliği adına bedelsiz terkedilir. Bu oran parselin %35 inden fazla olamaz.
Bina cephe ve istikametlerinin, köy mevcut teşekkülü esas alınarak tayin ve tesbitine Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.
İfraz edilmedikçe bir parsel üzerine lüzumlu müştemilat binaları dışında birden fazla yapı yapılamaz.
Köy ve mezarların yerleşik alanlarında taban alanı kat sayısı (müştemilat da dahil) % 50’yi geçemez.

Eğer arsa Köy yerleşim alanı içerisinde değilse;

· TAKS: %5 (Taban Alanı Katsayısı-Bir yapının parsel tabanında kapsadığı inşaat alanın parsel alanına oranı.)
· Maksimum inşaat alanı 250 m2.
· H: 6.50 m. (Yükseklik)
· Parselin Kadastral yola cephesi olması gerekir.
· Eğer parsel çok büyük olduğunda çeşitli nedenlerden dolayı ifraz söz konusu ise, ifrazlardan (bölünme) sonra elde edilecek her parsel 5000 m2’den küçük olamaz. Bu parsellerin tapu kadastro veya tapulama haritasında bulunan veya var olan bir yola, yapılan ifrazdan sonra en az 25 m. cephesi bulunması zorunludur.
· İmar durumu almak için, Tapu veya tapu yerine geçecek belge ve Röperli kroki ile Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne başvurmak gerekmektedir. Alınacak imar durumu doğrultusunda hazırlanacak proje ile yine Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne başvurularak ruhsat almak mümkündür. Arsa, köy yerleşik alanı dışında olduğunda muhtardan izin almak söz konusu değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

1983 Sakarya/Sapanca Doğumlu Öğrenim Durumu : Sakarya Üniversitesi/Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu İktisat Fakültesi/Kamu Yönetimi Mezunu Emlakdanismanlari.com'da danışmanlık yapıyor

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları (81 Yorum)

  • İlgili kuruma gidip öncelikle tarla vasfınızın ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Mutlak tarım arazisi değilse 250mm² yapı yapabilirsiniz.

 1. 3500 meteekare olan arazimizde 150metrekare ecimiz var, belediyelikken burayi otopark olarak tahsis etmisler. Biz bu ev icin baris affindan yararlaniabiliyormuyuz.

 2. Biga nin köyünden erazi alacağım.tapusu arsa vasfinda ve koy ici bildiğim kadarıyla resmi yolu olmayan yere ev yapma izni verilmiyor.bu parselin önünden koyici yolu mevcut.bu yol resmi yokmu sayılır.kimden detay bilgi alacagim

 3. Merhaba,
  10.000 metre kareye hisseli tarladan 1.5 dönüm tapulu yer aldım 2016’da içinde kalabileceğim ahşaptan baraka var. Buraya elektrik ve su çektirebilir miyim?

 4. Merhabalar muğlanın merkezine bağlı bir köyde 4 dönümlük tarlamda olan 65 metre karelik ev için imar barışına başvuru yapmak istiyorum fakat ücret olarak 4000 tl gibi bi rakam çıkmakta
  imar barışı yaparken tarım için kullanılan araziler seçeneğini seçtim (metra kare fiyatı 200 tl ) fakat buna rağmen ücret metre kare fiyatı 600 tl olan 80-110 mt kare eve sahip tanıdıklarımdan daha pahalı oluyor bunun sebebi ve çözümü nedir

 5. Merhaba,
  1996 senesinde köy merkezinin dışındaki tarlama ev yapmıştım. Bahçeduvarınıda daha evvel bulunan sınırlarda yaptım.Ancak sonradan ölçtürdüğümde yaptığım bahçe duvarı hazine arazisine çokçana taşmış.
  Benim sorum yaptığım ev imar barışına giriyor ama yaptığım bahçe duvarı ,yapı vasfına girip bu barıştan faydalanılabiliyormu ve hazineye ait olan alanı satın alabiliyormuyum.Teşekkürler.

 6. Merhaba
  Köy yerleşik alanı dışında kalan kadastro yoluna cephe beş dönüm tarlama 250 metre² taban alanından toplam iki kat 400 metre² ev yapmak istiyorum mümkün mü dur?ayrıca havuzda yapmak istersek bunlar a tuhsat gerekir mi

 7. 1 dekar bahçe niteliğindeki tapulu yol kenarındaki arsama 36 m2 tek odalı prefabrik ev yaptım.Tarm ilmüdürlüğünden çiftçi belgem var ayrıca projeli kuyu ve sulama elektrik aboneliğim var.Bu yapıya ruhsat almam gerekir mi?Bu masraflı olur mu?
  Saygılar…

 8. 1 dekar bahçe niteliğindeki tapulu arsama 36 m2 tek odalı prefabrik ev yaptırdım.Ruhsat almam gerekir mi?Masraflı olur mu?

 9. Merhaba,
  Köy yerleşim alanında kalan 2000 m2 tarla vasıflı arazime 50 m2 lik bir bağ evi yapmak istiyorum. Ana yola geçmek için geçit hakkı davası açıp yolu aldım. ruhsat alıp bu bağ evini yapabilirmiyim.

  • Merhaba, köy yerleşim alanında ise bunu yine mutlaka belediyeye sormanız lazım. Tarla olarak geçiyorsa izin vereceklerini zannetmiyorum.

 10. Merhaba,
  2100m2 tarla olarak geçen yol kenarında arazim var. Köydeki en yakın yerleşime 250m kadar mesafede.
  bu arazi içine ev yapabilir miyim veya konteyner koyabilir miyim??
  elektrik su alabilir miyim? nasıl bir yol izlemeliyim, yardımınız için teşekkürler.

 11. 8400 M2 YERİMİZE 21M2 PREFABRİK EV YAPTIK BUNA RUHSAT ALABİLİRMİYİZ.YERİMİZ TARLA ZEYTİNLİK GEÇİYOR.OLURSA MASRAF NEKADAR GİDİYOR

 12. Marmaris’te orman içinde 2450 m2 tapulu arsamız var. Tarlamızın dörtbir yanı orman. Herhangi bir tarla veya tapulu araziye komşuluğumuz yok. Tarlamıza orman içinden geçen yol ile ulaşıyoruz. Dolayısıyla kadastral yola da cephemiz yok. Tarım elektriğimiz var. Yerden min.1 metre yüksekte kazık temellerimiz ve üstünde demir profil taban bağlantılarımız var. Evi demir ve ahşaptan kendimiz yapmayı planlıyorduk.

  Burası için bu şekliyle imar barışına başvurabilir miyiz?
  Başvuru sonra aynı plan üzerinden evimizi tamamlayabilir miyiz?
  Evimize ahşap sundurmalı teras planlamıştık. Teras alanlarının genişliğiyle ev projesi arsa toplamının %5’ini geçerse bu imar barışında kabul görür mü?
  İlerde %5’i geçmiş olmak bir sorun olur mu?

  Saygılarımla

 13. Merhaba, %50 resmi tapo özerinde de bana ait olan tarlada 3083 Sayılı Yasanın Uygulama Yönetmeliğinin 24.maddesine göre toplulaştırma alanına alınmıştır.
  Bana haber vermeden ve izin almadan öteki %50 tapo sahibi olan şahıs ev yapıyor .Buna karşı resmi olarak ney yapa bilirim ?

 14. Merhaba yıllardır dedem gilin ekip biçtiği tarla mera olarak çıktı bir kısmını bize verdiler bizde tapulu alan içine tek katlı ev yapmıştık şimdik okalan mera için İmar affından yararlanabilirmiyim başvurmak..

 15. mrb toplulaştırma alanı içinde kalan 5 dönümlük tarlada 150 m2 ev yapmıştık buraya imar affından yararlanabilirmiyiz.

  • Merhaba, bu konuyla alakalı bilgimiz yok genel olarak bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Bu duruma göre bir toplulaştırma yapabilirler.

  • Merhaba, 26 dönüm yerden 350 m yer almanız mümkün değil ancak boyle bir hisse varsa bu hisseyi alabilirsiniz. Tarlaların bölünme metrekarelerini daha önce vermiştik. Bu metrekarelerde yer bölümü yapamazsınız

 16. Orduda 1 hektardan fazla bir yerimiz var prefabrik ev yaptırmak istiyorum ama bir kaç sorun var. Yerim köydeki mahallenin 500-600 metre dışında kalıyor. Bu yüzden araba yolu yok ev yaptırmaya kalksam malzemeleri taşıma sıkıntısıda var bü yüzden. Yapmak istediğim yerde evimiz varmış yıkılmış sornadan. Evin yanına yürüme yolu var araba yolu ile arasında ise 350 metre falan bir arası var. Bunun 50 metrelik kısmı hafif ormanlık yol diğer kısımlar ise başkasına ait yerlerden oluşuyor. Ben yerime ev yaptırmak istesem yürüme yolu dediğim yeri genişletme ihtimalim var mı ? Sanırım 2 kişinin yeri varmış yürüme yolundan bizim yerimize kadar yerin sabihinin teki olumlu bakıyor yer veriyor araba yolu için. Pek bilmiyorum bu yol şeylerini ne yapabilirim yardımcı olur musunuz.

  • Merhaba, Tarla vasıflı arazilerde şayet resmi olarak yolunuz yoksa ve Belediyede herhangi bir yol açma durumu yoksa geçit hakkı talep edebilirsiniz. Yola paralel en yakın komşu parselinizin sahibi ile anlaşarak anlaşmalı şekilde geçit hakkı tesis edebilirsiniz.

   Geçit hakkı ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.emlakdanismanlari.com/etiket/gecit-hakki bu linki takip edebilirsiniz.

 17. EVİMİZİN BİR KISMININ YOLDA OLDUĞUNU SÖYLEDİLER,YAKLAŞIK EV YAPILALI ON SENE OLDU ,BU DURUMDA İMAR AFFINDAN YARARLANABİLİR MİYİZ?

  • Merhaba, Bu durum değerlendirilecektir. Şuan ruhsatınız yoksa zaten bir başvuru yapmak durumundasınız. Yapınızın risk durumu incelenecek bir sorun çıkmazsa buraya yapı kayıt belgesi alabilirsiniz.

 18. Merhabalar,
  1500 metre kare tarla içine 64 metre kare 2 katlı çelikten prefabrik yapılı bağ evi yaptım. Acaba imar affından faydalanıp ruhsat çıkartabiliyor muyum?
  Sonrasında da elektrik ve su aboneliği için başvuruda bulunabilir miyim?
  Bağ evi köye 300 metre uzaklıkta

  • Merhaba, tarla vasfındaki araziler içinde yapı kayıt belgesi alabilirsiniz. Tabi burada önemli olan daha önce de dediğimiz gibi yapıların 2017 yılından önce yapılmış olması gerekiyor. Öncelikle imar barışından yararlanmak için ilgili kuruma başvurarak yapı kayıt belgesi alabilirsiniz. Sonrasında tapuda cins tahsisi işlemi yaptırabilirsiniz.

 19. Evim tarla vasfında komşunun üzerinde tapusu bölebilirmiyiz 2025 mt karesi bana geçecek imar barışından faydalanabilirmiyiz

  • Merhaba, imar baışı tarlaların bölünebilirlik durumları ile ilgilenmez. Dolayısıyla Tarla bölünme şartları eskiden neyse şimdide o şekildedir.Bölemezsiniz.

 20. Merhaba 6-7 kardeşe bölük 80-90 ZEYTİN agaci bulunan tarlamızın içinde 20 metre kare bize ait bolgede bağ evimiz var ancak yerlerin tapusu yok imar barışından faydalanabiliyormuşuz.

 21. 20 ağaçlık zeytinliği olan 2 odalı bağ evimiz var elktrik şsuyu yok 2015 gibi duvarına sokak ismini tabela olarak koymuşlar bu imar barışı ile ruhsat alına bilirmi teşekkürker

  • Sokak tabelasını sizin yapıya koyulması ile imar barışının bir bağlantısını çözemedim fakat evet bu imar barışından faydalanabileceksiniz.

 22. Merhaba yapımarketler sattıkları küçük ahşap evlerin ruhsat gerektirmediğini söylemekte. Bizde böyle bir modüler ahşap yapı yapsak, yada satın alsak ruhsat sorunu olurmu? Ova koruma kanunu içine giren 1400mtkare kadastro yoluna 30 metre cephesi olan bir arsayı meyve bahçesi yapıp. İçine 15 mtrekare malzeme koymak ve yağmurda vs korunmak için modüler ahşap yapı koyamaz

  • Merhaba, küçük boyutlarda sökülebilir takılabilir bir yapı yaptığınızda buna ruhsat gerektirmez. Tabi bu yapılar herhangi bir abonelik gerektirmeyen depo amaçlı yapılar olması gerekiyor. Birada ilgili belediyelerin insiyatifine bağlı olarak değişir.

 23. Merhaba bizim 6600 metre kare Hisseli aramiz var buraşı yol kenarı yolun bir tarafı imarlı bizden tarafı heyalan bölgesi buraya bağ evi yapabilirmiyiz yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba, heyelan bölgesine bağ evi yapmak istemeniz garip geldi. Bir tarafı konut bir tarafı tarla olan arazilerde imar alanında kalan yerlere imar denk gelen alan kadarıyla yapı yapılabilir onun haricinde bir bağ evi yapılamaz

 24. Merhabalar benim 2700 m2 lik tarlam var köye 4 km uzaklikta ana yola cephesi var ben buraya 30 m2 yer yapmak istiyorum.Elektrik su istemiyorum.Icine tarim el aletlerimi koyacagim herhangi bir yapi izni almam gerekirmi sikayet olursa ceza yikim olurmu

  • Merhaba, araziniz üzerine yapacağınız her türlü yapı için ilgili kurumdan ruhsat almak zorundasınız. Bunun için önce muhtara danışıp beraberinde ilgili kuruma müracaat edebilirsiniz. Araziniz üzerine konteyner tarzında taşınabilir bir sistem yaptığınızda bu sorun teşkil etmeyecektir.

 25. SORU: 590 metrekare tarla vasıflı içinde 7 yıllık meyva ağaçları olan ana yola ve tali yola çift cephesi olan tek tapu artezyeni ve tarım elektriği bulunan yere ev vb. ( konteyner, prefabrik )yapmak istiyorum.kanunen yapabilirmiyim. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  • Merhaba, normalde tarla vasıflarındaki arsalar bu şekilde bölünmez. Mahkeme yoluyla veya re’sen bölünmüş olabilir. Arazinin küçk olması ve yolu olması imarı var veya konut yapılabilir anlamına gelmez. Bu durum ileride imar gelebileceğine işaret edebilir. Şuan resmi olarak bir şey maalesef yapılamaz.

  • Merhaba,

   Mutlak tarım arazisi ise bu konu ile alakalı kısa dönemde birşey yapmanız mümkün değil. Sadece diğer tarım arazileri ve tarım arazileri bölünme şartlar 5 dönümdür. Mutlak tarım arazileri 20 dönümden aşağı bölünemez

 26. Yolu olan bir dönüm imarsız zeytinliğe ahşap veya taştan bir kulübe yaptırabilirmiyim?
  Tesekkürler.

 27. Bilgilendirme için teşekkürler. Yukarıdaki açıklamalar nezdinde, 10.000 m2’lik bir arazinin kadastro yolu 50 metreden fazlaysa bu araziyi 5.000 m2 olarak iki eşit parçaya bölmek ve her bir parça üzerine 250 m2 ev yapılabilir.
  Bu tek tapuyu bölme işlemleri nereden ve nasıl yapılmaktadır?
  Bu işlemler yaklaşık olarak kaç TL’lik bir harcama gerektirir?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 28. Merhaba yerlesim yeri disinda anayola cepheli 2900 m2 yerime ev yaptirmak istiyorum Elektirik Su yakininda var 2 katli ev yapma durumu nedir. Tesekküler

 29. Köy yerleşim alanı dışında 5000 metrekare bahçe vasıflı yere ev yapılabilirmi.yolu ve elektrik var

  • Merhaba Adalet türkoğlu,

   Köy yerleşim alanı dışında da olsa vasfı bahçe ise bahsedilen metrekarelerde yapı yapabilirsiniz. Yani toplamda 250m² yi geçmeyecek şekilde bir yapı yapılabilir. Bunun için belediyeye gidip herhangi bir özel kısıtlama olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir

 30. Köydeki tarlaya ev yaptırmak istiyorum ama köyden 1 km uzak elektirik ve su aboneliğini nasıl cektirebilirim ücreti varmıdır tşkler

  • Merhaba, normal olarak tarlaya ev yapıp ruhsat alaiblirseniz elektrik ve su çekmek ilgili kuruma aittir. Elektrik su olmayan bir yerde yapı yapıyorsanız ve ruhsat alabiliyorsanız resmi olarak elektrik su aboneliğide alabilirsiniz. Fakat bulunduğunuz yerde bir şebeke yoksa oraya gelene kadar beklemeniz gerekir veya kendi imkanlarınızla elektrik ve su getirmeniz gerekir.

 31. Köydeki vereseli tapu olan kargir lere ev yapabilirmiyim.
  Tapu babamın ama kendisi 1995 de vefaat etti

  • Merhaba kargirlere ev yapabilir miyim derken tam anlayamadım. Tarla üzerinde zaten bir kargir yapı görünüyorsa muhtemelen ruhsatlıdır ve bu yapıyı revize ederek kullanabilirsiniz.

 32. Iki hissedarlı bir bahçemiz var köy içinde fakat yola cephesi olmadığı yada resmi olarak yolu olmadığı için ev yapılamıyor ama benim başka da bir yerim olmadığı için ev yapmak istiyorum resmi olarak yolu nasıl alırım ve ev yapabilirim

  • Merhaba,
   Sizin yapı sorununuzdan önce yol sorununu çözmeniz gerekiyor. Öncelikle Geçit hakkı alabileceğiniz bir komşunuz ile anlaşarak belediyeden geçit hakkı açtırabilirsiniz. Şayet bu komşu parsellerinizden bir anlaşma çıkmazsa geçit hakkı davası açabilirsiniz. Yolu çözdükten sonra ancak yapı yapılabilirlik durumuna devam edebilmeniz mümkün

 33. Manisa alaşehir toygar mahallesinde köy yerleşim merkezi dışında 3500 metre kare tarlam var 100 metre kare iki katlı ev büyük baş hayvan agırı yapa bilir miyim eletrik ve su alabilir miyi tşk.

  • Merhaba,

   Tarlaya ahır yapımı ile alakalı farklı konumuza bakabilirsiniz. Ahır yapma durumu ilçe tarım tarafından verilecek izinlere bağlıdır

  • Merhaba, evet ilgili kurumdan izin almanız gerekir. Genellikle köy yapılaşmasında hem yapan kişi hem denetleyen kurum bu gibi balkon veranda çıkmalarına dikkat etmezler. İzin almanız yararınıza olacaktır.

 34. 9.000 metre kare tarlam var içerisinde 7.000 metre kare sera bulunmakta 100+100=200 metre kare 2 katlı ev yapabilirmiyim.???

  • Tarla vasfindaki araziye yüzde bes ve iki katli ev insaa edebirsin sınırdan ve yoldan beş metre çekme payı olması ve yüksekliği 6.5 m. geçmemişti şartı ile

   • merhabalar tek tapulu tarla vasfında köy içinde 500 m2 bir yerim var kazastural yola cephe elektirik su dogalgaz hemen yolda yeni imar affında buraya geçici bir konteynir koyabilirmiyim nasıl bir yol çizmeliyim teşekkürler