Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları

/ 9 Ocak 2017 / 41.697 / 17 Yorum
Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları

 

Köye Ev Yapılma Şartları Nelerdir

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları

Bir köye ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olması ile farklılaşmaktadır.
Her iki alanda da 3194 sayılı İmar Yasası’na bağlı olarak çıkartılan “Belediye ve Mücavir Alan Sınırları İçinde ve Dışında Planı Bulunmayan Alanlarda Uygulanacak İmar Yönetmeliği” hükümleri geçerlidir.

Söz konusu yönetmeliğe göre;
Eğer arsa, “Köy Yerleşik Alanı” içerisindeyse;
Köy yerleşik alanlarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köy odası, köy camii ve benzeri köy ortak yapıları inşaat ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve Köy ihtiyar heyetinden izin alınması şarttır.

Yukarıdaki sayılan yapılar dışındaki ruhsata tabi yapılara inşaat ve yapı kullanma izni, Valiliklerce verilir.

Köy ve mezarlıkların yerleşik alanları içinde yapılacak ifraz işlemlerinde, parsel genişlikleri (10.00)m ‘den parsel derinlikleri de (20.00)m. den az olamaz.

İfraz suretiyle meydana gelecek yol, otopark, yeşil alan gibi yerle düzenleme ortaklık payı köy tüzel kişiliği adına bedelsiz terkedilir. Bu oran parselin %35 inden fazla olamaz.
Bina cephe ve istikametlerinin, köy mevcut teşekkülü esas alınarak tayin ve tesbitine Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.
İfraz edilmedikçe bir parsel üzerine lüzumlu müştemilat binaları dışında birden fazla yapı yapılamaz.
Köy ve mezarların yerleşik alanlarında taban alanı kat sayısı (müştemilat da dahil) % 50’yi geçemez.

Eğer arsa Köy yerleşim alanı içerisinde değilse;

· TAKS: %5 (Taban Alanı Katsayısı-Bir yapının parsel tabanında kapsadığı inşaat alanın parsel alanına oranı.)
· Maksimum inşaat alanı 250 m2.
· H: 6.50 m. (Yükseklik)
· Parselin Kadastral yola cephesi olması gerekir.
· Eğer parsel çok büyük olduğunda çeşitli nedenlerden dolayı ifraz söz konusu ise, ifrazlardan (bölünme) sonra elde edilecek her parsel 5000 m2’den küçük olamaz. Bu parsellerin tapu kadastro veya tapulama haritasında bulunan veya var olan bir yola, yapılan ifrazdan sonra en az 25 m. cephesi bulunması zorunludur.
· İmar durumu almak için, Tapu veya tapu yerine geçecek belge ve Röperli kroki ile Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne başvurmak gerekmektedir. Alınacak imar durumu doğrultusunda hazırlanacak proje ile yine Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne başvurularak ruhsat almak mümkündür. Arsa, köy yerleşik alanı dışında olduğunda muhtardan izin almak söz konusu değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

1983 Sakarya/Sapanca Doğumlu Öğrenim Durumu : Sakarya Üniversitesi/Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu İktisat Fakültesi/Kamu Yönetimi Mezunu Emlakdanismanlari.com'da danışmanlık yapıyor

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları (17 Yorum)

 1. Merhaba yerlesim yeri disinda anayola cepheli 2900 m2 yerime ev yaptirmak istiyorum Elektirik Su yakininda var 2 katli ev yapma durumu nedir. Tesekküler

 2. Köy yerleşim alanı dışında 5000 metrekare bahçe vasıflı yere ev yapılabilirmi.yolu ve elektrik var

  • Merhaba Adalet türkoğlu,

   Köy yerleşim alanı dışında da olsa vasfı bahçe ise bahsedilen metrekarelerde yapı yapabilirsiniz. Yani toplamda 250m² yi geçmeyecek şekilde bir yapı yapılabilir. Bunun için belediyeye gidip herhangi bir özel kısıtlama olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir

 3. Köydeki tarlaya ev yaptırmak istiyorum ama köyden 1 km uzak elektirik ve su aboneliğini nasıl cektirebilirim ücreti varmıdır tşkler

  • Merhaba, normal olarak tarlaya ev yapıp ruhsat alaiblirseniz elektrik ve su çekmek ilgili kuruma aittir. Elektrik su olmayan bir yerde yapı yapıyorsanız ve ruhsat alabiliyorsanız resmi olarak elektrik su aboneliğide alabilirsiniz. Fakat bulunduğunuz yerde bir şebeke yoksa oraya gelene kadar beklemeniz gerekir veya kendi imkanlarınızla elektrik ve su getirmeniz gerekir.

 4. Köydeki vereseli tapu olan kargir lere ev yapabilirmiyim.
  Tapu babamın ama kendisi 1995 de vefaat etti

  • Merhaba kargirlere ev yapabilir miyim derken tam anlayamadım. Tarla üzerinde zaten bir kargir yapı görünüyorsa muhtemelen ruhsatlıdır ve bu yapıyı revize ederek kullanabilirsiniz.

 5. Iki hissedarlı bir bahçemiz var köy içinde fakat yola cephesi olmadığı yada resmi olarak yolu olmadığı için ev yapılamıyor ama benim başka da bir yerim olmadığı için ev yapmak istiyorum resmi olarak yolu nasıl alırım ve ev yapabilirim

  • Merhaba,
   Sizin yapı sorununuzdan önce yol sorununu çözmeniz gerekiyor. Öncelikle Geçit hakkı alabileceğiniz bir komşunuz ile anlaşarak belediyeden geçit hakkı açtırabilirsiniz. Şayet bu komşu parsellerinizden bir anlaşma çıkmazsa geçit hakkı davası açabilirsiniz. Yolu çözdükten sonra ancak yapı yapılabilirlik durumuna devam edebilmeniz mümkün

 6. Manisa alaşehir toygar mahallesinde köy yerleşim merkezi dışında 3500 metre kare tarlam var 100 metre kare iki katlı ev büyük baş hayvan agırı yapa bilir miyim eletrik ve su alabilir miyi tşk.

  • Merhaba,

   Tarlaya ahır yapımı ile alakalı farklı konumuza bakabilirsiniz. Ahır yapma durumu ilçe tarım tarafından verilecek izinlere bağlıdır

  • Merhaba, evet ilgili kurumdan izin almanız gerekir. Genellikle köy yapılaşmasında hem yapan kişi hem denetleyen kurum bu gibi balkon veranda çıkmalarına dikkat etmezler. İzin almanız yararınıza olacaktır.

 7. 9.000 metre kare tarlam var içerisinde 7.000 metre kare sera bulunmakta 100+100=200 metre kare 2 katlı ev yapabilirmiyim.???

  • Tarla vasfindaki araziye yüzde bes ve iki katli ev insaa edebirsin sınırdan ve yoldan beş metre çekme payı olması ve yüksekliği 6.5 m. geçmemişti şartı ile