Köye Ev Yapılma Şartları Nelerdir

Tarla Bağ Bahçeye Konut Yapılma Şartları

Bir köye ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olması ile farklılaşmaktadır.
Her iki alanda da 3194 sayılı İmar Yasası’na bağlı olarak çıkartılan “Belediye ve Mücavir Alan Sınırları İçinde ve Dışında Planı Bulunmayan Alanlarda Uygulanacak İmar Yönetmeliği” hükümleri geçerlidir.

 

Söz konusu yönetmeliğe göre;

Eğer arsa, “Köy Yerleşik Alanı” içerisindeyse;
Köy yerleşik alanlarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köy odası, köy camii ve benzeri köy ortak yapıları inşaat ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve Köy ihtiyar heyetinden izin alınması şarttır.

 

Yukarıdaki sayılan yapılar dışındaki ruhsata tabi yapılara inşaat ve yapı kullanma izni, Valiliklerce verilir.

 

 

Köy ve mezarlıkların yerleşik alanları içinde yapılacak ifraz işlemlerinde, parsel genişlikleri (10.00)m ‘den parsel derinlikleri de (20.00)m. den az olamaz.

 

İfraz suretiyle meydana gelecek yol, otopark, yeşil alan gibi yerle düzenleme ortaklık payı köy tüzel kişiliği adına bedelsiz terkedilir. Bu oran parselin %35 inden fazla olamaz.
Bina cephe ve istikametlerinin, köy mevcut teşekkülü esas alınarak tayin ve tesbitine Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.
İfraz edilmedikçe bir parsel üzerine lüzumlu müştemilat binaları dışında birden fazla yapı yapılamaz.
Köy ve mezarların yerleşik alanlarında taban alanı kat sayısı (müştemilat da dahil) % 50’yi geçemez.

 

Eğer arsa Köy yerleşim alanı içerisinde değilse;

 

· TAKS: %5 (Taban Alanı Katsayısı-Bir yapının parsel tabanında kapsadığı inşaat alanın parsel alanına oranı.)
· Maksimum inşaat alanı 250 m2.
· H: 6.50 m. (Yükseklik)
· Parselin Kadastral yola cephesi olması gerekir.
· Eğer parsel çok büyük olduğunda çeşitli nedenlerden dolayı ifraz söz konusu ise, ifrazlardan (bölünme) sonra elde edilecek her parsel 5000 m2’den küçük olamaz. Bu parsellerin tapu kadastro veya tapulama haritasında bulunan veya var olan bir yola, yapılan ifrazdan sonra en az 25 m. cephesi bulunması zorunludur.

· İmar durumu almak için, Tapu veya tapu yerine geçecek belge ve Röperli kroki ile Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne başvurmak gerekmektedir. Alınacak imar durumu doğrultusunda hazırlanacak proje ile yine Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’ne başvurularak ruhsat almak mümkündür. Arsa, köy yerleşik alanı dışında olduğunda muhtardan izin almak söz konusu değildir.

 

Plansız alanlarda yapılaşma nasıl olur?

 

Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği yapılan son nüfus sayısında nüfusu 10 binin altında kalan ya da planı bulunmayan alanlarda yapılacak olan yapılaşmaların hangi kurallar çerçevesinde yapılacağını belirlemektedir. Söz konusu yönetmelik kapsamında uygulanacak olan yapılaşma şartları belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında bulunan yerleşim alanları ile iskan alanı içerisinde kalan yerler için farklılıklar gösterebiliyor. Plansız alanlarda yapılaşma detayları için buraya göz atabilirsiniz

 

Tarlaya yapı yapma ile ilgili sorularınız mı var?

Lütfen bize yorumlardan yazın

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


133 YORUMLAR

 1. merhaba 350m2 alana sahip tarla üzerine prefabrik ev koyabilir miyiz
  yaklaşık 80-90m2 prefabrik ev koyabileceğimiz arsa özellikleri neler olmalıdır

 2. Merhaba 2400m2 bahçe tapulu arsam var içerisine ahır yapmak istiyorum yapmam gereken işlemler nelerdir ve eğer ruhsatlı yaparsam bana 200 m2 yer be kadara çıkar bide ruhsatsız yaparsam belediye buna ceza yazar mı yardımcı olursanız sevinirim

 3. Önceden köy iken mahalle olan ve köy girişinde bulunan tapulu 3000 m2 ana yola cepheli ve 3 hisseli olan yerimizi bahçe yaptık. Buraya bahçe malzemelerimizi koyma amaçlı ve de gittiğimizde dinlenmek amaçlı küçük bir yer yapabilirmiyiz

  • Merhaba,

   Dinlenme amaçlı dediğinizde burada bir yapı söz konusu olacak. Bunun için belediye giderek sorun yaşamamanız için bir imar durumu sorgulatmanız gerekiyor. Ana yol kenarı ise v köyün merkezinde ise imar vardır diye düşünüyorum.

 4. Altındağ Aydıncık da Ankara adresinde kadastral ölçümü yapılmış üç dönüm hisseli ( 15dönümlük tarlanın tek tapulu olup tapusunun arka sayfasında 1/5 hisseye sahip olduğum tapu sahibinin beyanı olan) yaralama bağ evi yapabilirmiyim yaparsam ne yol izlemeliyim

 5. Meraba biz arsamıza kapali.cardak gibi hiyer yapmak istiyoruz acaba neyden yaparsak ucrete tabi olmaz yani zabitanin falan birsey demiyecegi gibi nasil bi kulube tarzi birsey yapabilirz

 6. Merhabalar;
  imar barışı için başvuruda bulunacağım ama nasıl hesaplayacağımı, başvuruda bulunacağım yerin hangi kriterlerde olduğunu, neleri seçmem,işaretlemem gerektiğini tam bilemiyorum. yardımcı olabilir misiniz rica etsem?
  başvuru yapacağım yer bir bağ evi.
  bağ evinin yüz ölçümünü parselsorgu.tkgm.gov.tr adresinden haritada evin oturumu : 170 m2 gelmekte.
  evi tek katlı olup birde çatı katı (çatı arası) mevcut. bu kata evin dışından bir beton merdiven ile çıkılmakta. sadece bu evi yazları bağ bahçe zamanı kullanmaktayız.
  başvuru yaparken hangi yapı sınıfını seçmeliyiz?
  arsa rayiç bedeli: 41,38 TL gelmekte.
  ev 16-17 yıllık bir ev. elektriği, suyu ve doğal gazı mevcut.
  tapusu hisseli tapu ve tapuda evli bağ olarak yazmakta.(biz hissemize düşen yere ev yaptırdık)
  hesaplama konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum. şimdiden teşekkür ederim. Allah razı olsun

 7. Merhaba,
  55000 m2 tarla içerisinde yaklaşık 300 m2 “tarımsal amaçlı yapılar” mevcut. Arazinin 50 dönümü toprak tarım amaçlı kullanılmakta, kalan 5 dönümünde boş alan ile bu yapılar bulunmakta. İmar affı çerçevesinde 300 m2 yapı için başvuru yaparken toplam alan için 55 dönüm yazdığımda 6000 TL gibi yüksek bir ödeme çıkıyor. Ama toprak tarımı için kullandığım 50 dönümü görmez ve kalan 5 dönümü yazarsam 2000 TL gibi makul bir fiyata düşüyor. Nasıl başvurmalıyım? Teşekkür ederim.

 8. merhaba, biz kulübümüz adına bir spor tesisi yapmak istiyoruz. Halısaha, çim saha, kum saha aktivite alanları vs. ancak arazi merkez dışında kalan bir köyde (il özel idareye bağlı) ve köy yerleşim alanı dışında kalıyor. bize buraya kesinlikle ruhsat verilemeyeceği kaçak yapılanma olursa bile elektirik verilmeyeceği söylendi, çocuklar ve bizim için çok önemli olan bu projeyi yapmamızın bir yolu yokmu? çok teşekkür ederim saygılarımla..

 9. Eskiden köy şimdi mahalle olan yerleşim yeri içerisindeki 750 metrekare bahçeme 50 metrekare ev yapmayı planlamaktayım.Nasıl bir yol izlemem lazım?

 10. Merhaba köy mekezinin 3 km dışında tarla vasfında 1000 m2 hisseli arsamda 150 m2 evim var. Yapı kayıt belgesinde evin sınıfını ne yazdırmalıyım

  • Merhaba,

   tarım amaçlı mesken diye tanımlanmıyor, tarım amaçlı yapı olarak geçer ve tarımsal faliyetlerin devam edebilmesi için ihtiyaç duyulan yapılardır, Depo, barınak ve yaşam alanı vb gibi..

 11. Merhaba tarlamizin içine prefabrik ev yaptık elektrik ve su alamıyoruz ne yapmamız gerekiyor ya da imar affı gibi birşey soz konusu olabilirmi

 12. belediye hudutları içinde 100 m2 evimiz var.yapı kullanma izin belgemiz var.fakat daha sonra bevin arsasının içine bağımsız bölüm olarak samanlıkve ahır yapılmış.yapı kullanma izni yok imar barışında tarım amaçlı yapımı yoksa basit yapımı sayılacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz