Tarla İle Bahçe Arasındaki Fark Nedir?

Tapuda taşınmazlar kayıt edilirken bu taşınmazların cinsleri de belirtilmektedir. Bu bilgiler arasında en çok birbirine karıştırılan terimler tarla ve bahçedir. Bu terimler birbiri yerine kullanılmakta olup aslında ikisi birbirinden farklıdır. Peki, tarla ile bahçe arasındaki fark nedir?

Tarla : üzerinde tarım yapmaya elverişli olan belirli ve sınırlı toprak parçası tarla olarak kabul edilirken, meyve bahçesi olmaya uygun olan toprak parçalarına ise bahçe adı veriliyor. Yani birinde tarım yapılırken diğerinde sadece meyve yetiştiriciliği için uygun alan bulunması yeterlidir. Ancak bu iki alanda da imar izni verilmemekte olup sadece % 5 oranında inşaat yapım izni bulunmaktadır ve bu sınırın aşılması durumunda yapı kaçak yapı olarak kabul edilerek fazla olan kısım yıkılır.

Tarla mı Daha Çok Değerlidir Bahçe mi?

Bu değeri belirleyen somut bir etken olmamakla birlikte mantık çerçevesinde düşünülürse, imara açılma ihtimali daha yakın olan bir taşınmaz daha değerlidir. İmara açılabilmesi yakın olma ihtimali aslında bölgedeki uygulanacak planlara bağlıdır fakat özel bir plan olmadığı düşünülürse imara açılma olasılığı sırasıyla Mutlak tarım arazileri, tarım Arazileri, Tarla, Bağ Bahçe şeklinde ilerlemektedir. İmara açık olan yerlere yakın olan imarsız yerler genellikle bahçe olarak geçmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz