Tarla Satış Durumu

403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun, 15.05.2014 tarih ve 29001 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ellerinde tarlası bulunan ve bunu satarak nakit paraya çevirmek isteyen kişilerin zor durumda kalmasına neden oldu.

Tek Tapu Dışında Tüm Satışlar Durduruldu

Yeni başlatılan uygulama sonucunda tarla satışı yapmak isteyen kişilerin tek tapuya sahip olmaları gerekiyor. Yani birden fazla tarım arazisi tapusu olan kişilerin bu arazileri ellerinden çıkarmalarına izin verilmiyor. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan emlakçıların ilgili kanunun kişilerin mülklerini satma hakkının gasp edilmesi olarak kabul ederken bu kanunun büyük bir kaosa dönmesine neden olacağını öne sürdü.

Sadece Tarım İl Müdürlüğü İzin Verirse Satabilir

Büyük bir hızla yok alan tarım arazilerini korumak adına geliştirilen ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen yeni kanun kapsamında birden fazla tarım arazisine sahip olan kişilerin satış yapmaları yasaklanmış durumda. Bu yasak ancak Tarım İl Müdürlüğü tarafından satılmak istenen arazinin incelenmesi ve arazi satılabilir raporu vermesi halinde kaldırılıyor. Yani birden fazla tarım arazisi tapusu bulunan kişilerin bu arazilerden birini ya da birkaçını satabilmesi sadece Tarım İl Müdürlüğünden izin almaları halinde mümkün olabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz