Tarla Vasfındaki Araziler Bölünebilir mi?

 

Önceleri miras yolu ile kalan tarla vasfında bulunan araziler mirasçılar arasında bölünebiliyordu. Her mirasçı kendi arazisinde istediği gibi tasarruf edebiliyordu. Fakat gelen düzenlemeler ile hükümet bu arazilerin bölünmesini yasaklama yoluna gidiyor. Tarım bakanlığının toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda ve medeni kanunda düzenleme yapılarak tarla olarak geçen araziler artık bölünemeyecek.

 

Kaç Dönüm Tarla Bölünebilir ?

 

Ancak asgari büyüklükteki araziler bu yasa ile bölünemez niteliğine ulaşmış olacak. Asgari tarım arazilerinin büyüklüğü ise mutlak tarım arazileri, sıra dışı tarım arazileri ve özel ürünlerin yetiştiği tarım arazilerinde 20 dönümden küçük olamayacak. Dikili olan tarım arazilerinde 5 dönüm, örtü altı denilen tarım arazilerinde ise 3 dönüm sınır olarak belirlendi. Bu büyüklüklerin altında tarla arazisi olmayacak.

 

Hissedar sayısında da artış olmayacak!

 

 

 

Bununla birlikte paydaş sayısı da arttırılamayacak. Eğer miras yoluyla bu tarla arazisi elde edilmiş ise devir işlemleri yapılarak bu sorun çözülecek. Mirasçılar aralarında anlaştıklarında devir işlemlerinde kolaylık da sağlanacak. Mirasçıların anlaşamaması halinde ise sulh mahkemelerine dava açılabilecek ve belirli şartlara göre tarla arazisinin devri kararlaştırılacak.

Bu durumun yararı ise tarım arazilerinin kullanılabilir hale gelmesi olacak. Eskiden mirastan dolayı bölünen araziler tarım için elverişsiz duruma geliyordu. Arazinin bölünmesi ile kimi arazinin cinsini değiştirerek bina inşa ediyor, kimisi ise tarım yapmaya çalışıyordu. Bu durum ise tarım konusunda büyük sıkıntıların oluşmasına ve tarımın kötüye gitmesine neden oluyordu. Bu yasa ile bu durumun ortadan kalkması hedefleniyor.

 

Farklı sorularınız var ise lütfen yorumlarla bize dönüş yapın..

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


11 YORUMLAR

 1. Merhaba 9.500 m2 tarlamız mevcuttur
  Tarla vasfimiz dikili ağaçlardan ve içerisinde eskiden yaptığımız ev mevcuttur. Parselde evin olduğu yerde 4.000 m2 arsa bırakıp 5.500 m2 sini yabancı birine satabilir miyiz. Çok teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Yapı yapma durumundan bahsediyorsunuz sanırım. Konuda bahsedildiği üzere, mutlak tarım arazisi ise 20 dönümden aşağı arazilere yapı yapılamaz. Diğer tarım arazisi olarak geçiyorsa 3 dönüm veya 5 dönüm olan arazilere tarımsal amaçlı yapı yapılabilir.

 2. Şanlıurfa ili harran ilçesi sulu arazi 51 dönüm tarladan 26 dönüm devir olur olursa kanuni dayanakları yazabilir misiniz. Teşekkür ederim.

  • Merhaba, bunun için bazı oluşması gereken şartlar var, arazinin cinsi ve vasfı bu konuda önemli. Mutlak tarım arazisi olsa dahi 20 dönüm üzeri satış yapılmasında bir engel olmadığını biliyorum sadece. Bulunduğunuz ilçedeki tarım müdürlüğüne gidip detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

 3. selam emre bey annem ve babam vevat etti 137000 metre tarlamız var bunu içinde on bin metre hazine hissesini devletten satın aldım ve adıma tapulu ama bu arazi içerisinde 5 kardeşiz intikal yaptırdık ama hisse oranı belli degil bu arazıyı ben ekip dikiyorum icarı kardeşlerıme ödüyorumşimdi kimi leri satmak istiyor ne yapmalıyım şu davasında aldıgım hissem şu davsında satılırmı şu davsını durdurm hakkım varmı satın almak istedim kıymetınden fazlasını istediler
  yanı kardeşlerim bu araziyi paylaşıp yemek istiyorlar bende hisseli olarak tapu çıksın istiyorumhisselidde şuu davası olurmu sadce hissemi satılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz