Tarlalarda yapılaşma izinleri İmar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir. Genelde imarsız olan tarlalarda yapılaşmaya izin verilmiyor ancak bazı istisnai durumlar söz konusu olabili

Tarlaya Kaç Metrekare Ev Yapılmasına Müsaade Edilir?
Tarlalarda yapılaşma izinleri İmar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir. Genelde imarsız olan tarlalarda yapılaşmaya izin verilmiyor ancak bazı istisnai durumlar söz konusu olabiliyor. Tarlaya inşaat yapılması ile ilgili olarak uygulanan bazı kurallar bulunuyor. Peki, tarlaya kaç metrekare ev yapılmasına müsaade edilir?
Tarlaya kaç metrekare ev yapılır?
Tarlaya yapılacak olan evin metrekaresi için kanuni bazı sınırlamalar uygulanmaktadır. Bu sınırlamalar içerisinde en önemlilerinden biride yapı inşaat alanlarının toplamlarının hiçbir şekilde 250 metrekare sınırını geçmemesidir. Yine buna ek olarak inşaat alanı kat sayısı yüzde 5 sınırını asla aşmamalıdır. Tarlaya yapılacak olan inşaat parsel sınırlarına ve yola 5 metreden fazla yaklaşmamalıdır. Saçak seviyeleri için uygulanan sınırlamalar ise tabi zeminden yükseklik 2 katı ya da 6,5 metreyi aşmamalıdır. Bu ölçü sınırlamalarına uyulduğu takdirde tarlaya inşaat yapılmasına izin verilmektedir. 
2 Dönüm Tarlaya Kaç Metrekare İnşaat Yapılabilir?
Yukarıda yazılı olan sınırlamalar ile beraber 2 dönüm tarlaya inşaat yapmak isteyen kişilerin en fazla 100 metrekarelik inşaat yapmalarına izin veriliyor. Tarlanın dönümü büyüdükçe buna paralel olarak üzerine yapılacak olan inşaatın metrekaresi de büyüyecek. Tarlanın dönümü 10 dönüme çıkarsa bu durumda üzerine yapılacak olan inşaatın büyüklüğü de 500 metrekareye yükseliyor. İzinlere uyularak yapılan inşaatlarda hiçbir sorun çıkmazken kurallara uyulmaması durumunda ne yazık ki yapılan inşaat kaçak inşaat sayıldığı için yıkılabiliyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.