Gayrimenkul piyasasında yer alan fiyat farklılığı sorunu ortadan kaldırmak ve sektörün ekonomik boyutunu kontrol altında tutulması için, yeni bir sistem olan “Taşınmaz Değerleme” sistemi aktif hale getiriliyor. Bu sistem sayesinde gayrimenkul sektöründe, binaların gerçek fiyatlarının sisteme eklenmesi sağlanarak, ileriki dönemlerde hem alıcı hem de satıcı için oluşan ek vergilerin sonlandırılması planlanıyor.

10 Yıllık Çalışma Hayat Buluyor

 

GİB tarafından sunulan faaliyet raporlarına göre; Ülkede vergi kaçakçılığının yapıldığı en büyük sektörlerden biri olan Gayrimenkul sektörü için “Taşınmaz Değerleme Sistemi” çözüm olarak görülüyor. Ortalama 10 yıllık bir çalışmanın sonucunda bu sistem Yeni Ekonomi Programında yerini aldı. Sistem devreye alındıktan sonra tüm gayrimenkul vergilendirmesi değişecek.

Var Olan Tüm Gayrimenkullerin Envanteri Oluşturulacak

 

Taşınmaz Değerleme sistemi faaliyete geçirildikten sonra, envanter çalışmalarına başlanacak ve gayrimenkuller gerçek değerinden kayıt altına alınacak. Böylelikle gayrimenkule ait değer ile vergi değeri arasındaki fark ortadan kalacak. Tapu çıkartılırken alınan vergiler ver harçlar gerçek değerleri üzerinden hesaplanacağı için ileriye dönük ek olarak alıcı ve satıcıya çıkarılan vergilerde böylelikle son bulmuş olacak

Düşük Fiyatlar İle Gayrimenkul Satışı Son Bulacak!

 

İstanbul Emlakçılar Odasında Başkanlık görevini yürüten Nizamettin AŞA; 10 yıldır bakanlık tarafından bu sistem üzerinde çalışıldığını, Bölge bölge fiyat tespiti yapıldığını söyledi. MLS sistemi için çalışmaların başladığına değinen AŞA, tespit yapılan bölgelerde tapu satışı gerçekleştirilirken belirlenen fiyatların altında bir satış yapılamayacağını dile getirdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz