Taşınmaz Gösterme belgesi

Taşınmaz Gösterme Belgesi Nedir?

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı yayımlandı. Yayımlanan yeni taslakta yer alan dikkat çekici maddelerden biride taşınmaz gösterme belgesi olarak öne çıkıyor. Peki, taşınmaz gösterme belgesi nedir? Alım, satım ya da kiralanma işlemlerine aracılık edilecek olan taşınmazın almak ya da kiralamak isteyen tarafa gösterilmesi amacı ile her bir taşınmaz için ayrı ayrı olmak üzere düzenlenen belgeye taşınmaz gösterme belgesi adı verilmektedir.

Taşınmaz Gösterme Belgesinde Neler Yer Almalıdır?

  • Taşınmaz belgesinde yetki belgesine ait numarası, temsile yetkiye sahip olan kişinin isim bilgileri ve imzası, iletişim bilgileri, almak ya da kiralamak isteyen tarafın isim, adres ve iletişim bilgileri ile imzası yer almalıdır. Bu işlemler tüzel kişilik ile yapılıyorsa tüzel kişiliğin unvanı ile beraber iletişim bilgileri ve temsile yetkilendirilen kişinin adı, soyadı ve imzası da belgeye eklenmelidir.
  • Gösterilecek olan taşınmazın tapu kayıt bilgileri, özellikleri, cinsi ve adres bilgileri,
  • Taşınmazın gösterilme tarihi ve gösterilme nedeni,
  • maddenin birinci fıkrası kapsamında belirlenen hizmet bedeli oranının ya da yine aynı maddenin ikinci fıkrası kapsamında belirlenen hizmet bedeli ve taraflarca üstlenilen mali ve hukuki sorumluluklar,

Taşınmaz Gösterme Ücreti Alınır Mı?

Hayır, taşınmazı göstermek için emlakçılar hiçbir isim altında ücret talep edemiyorlar. Ancak emlakçıların ilçe sınırı dışında yer alan taşınmazları göstermek için ulaşım masrafını talep etme hakkı bulunuyor. Emlakçılar taşınmaz gösterme belgesi üzerinde kayıtlı olan taşınmazın gösterilmesinin ardından kiralanması ya da satılması durumunda belgede yer alan oranda komisyon almaya hak kazanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz