Taşınmaz Mal Kiralarında Yeni Malik Zam Yapabilir mi?

Ev sahiplerinin kira bedeline uygulayabileceği zam oranı, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu ÜFE oranına göre yıllık ortalama baz alınarak hesaplanıyor.
Ev sahipleri ÜFE’nin 12 aylık ortalamasına denk gelen orandan daha fazla zam yapamayacağı için, 2017 Mart ayında en fazla %5,87 oranında bir zam yapabilecek.

Yeni Malik Zam Yapabilir mi?

Taşınmaz mal satıldığı takdirde, yeni malik kira bedeline zam uygulayabiliyor. Fakat kendisinin yapabileceği zam oranının da tabii ki bir sınırı bulunuyor. Ve kira bedelinin belirlenmesi konusunda dava açılması her zaman mümkün oluyor.

Açılan bu dava, yeni kira döneminin başlamasından en geç olarak otuz gün önceki bir tarihte açıldığı takdirde ya da kiraya veren yeni malik tarafından bu süre içerisinde, kira bedeline zam uygulanacağı ile ilgili kiralanan kişiye yazılı bir bildirimde bulunulmuş olması şartı ile, izleyen yeni kira döneminin sonuna kadar açıldığı takdirde, mahkeme tarafından belirlenmiş olan yeni kira bedeli, yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracı için geçerli oluyor.

Kira sözleşmesinde gelecek olan yeni kira döneminde, kira bedeline zam yapılacağı konusu ile alakalı bir hüküm bulunuyor ise, gelecek olan yeni kira döneminin sonuna kadar açılacak olan davada mahkeme tarafından belirlenecek olan kira bedeli de, gelecek olan yeni dönemin başlangıcından itibaren kiracı için geçerli oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz