Taşınmaz Mal Nedir?

Genellikle lak terimi olarak bilinen taşınmaz kavramı ismine binaen taşınması mümkün olmayan, taşınamayan anlamına gelir.
Arazi, arazi, bina, daire, işyeri, ikamet, villa gibi taşınmazlar, taşınmaz olarak gösterilir. Daha önce belirttiğimiz gibi taşınmaz mallar emlak veya gayrimenkul olarak nitelendirilir.

Taşınmaz Mal resmi kayıtlar şu şekilde ifade edilmiştir.
Mülkiyet, orijinale zarar vermeden bir yerden diğer yere taşınamayan, sabit olan mallardır.

Taşınmaz mallar kayıtlıdır. Tapu, kadastro görülen yerlerde Tapuya tecil edilirken ve kadastroyu görmedikleri yerlerde zabıt olarak tutulur.Tapulu olmayan taşınmazların devri, mülkiyet hükümlerine göre harici bir tapu veya noterde yapılır.
Taşınmaz malın mülk edinmesi tescillenebilir. Miras, mahkeme kararı, yasanın uygulanması, işgal, kamulaştırma ve yasada öngörülen diğer hallerde veya davalarda mülk kayıttan önce kazanılır.

Taşınmaz Mal Mülkiyet yönetmeliği

Taşınmaz mallarınızın, yani sahipliğin, taşınmaz mallardaki muadili tapu sicil kayıtlarıdır.. 2644 Sayılı Tapu Kanun ve Yönetmeliklerine göre, taşınmaz mal üzerinde kurulan ayni haklar, devletin elindeki resmi bir sicil olan tapu siciline dahildir. İdari sınırlar bakımından, her ilçe tapu sicil bölgesi oluşturmaktadır. Tapu siciline ilişkin taşınmaz mal üzerinde aynı hakkın oluşturulması sadece kazanılabilir veya tescille değiştirilebilir. İstisnai durumlarda miras, işgal ve kamulaştırma gibi haklar kazanılır. Bununla birlikte, taşınmaz mülk üzerinde tasarruf oluşturabilmek için olabilmek için ilgili yere tescili gereklidir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz