Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Topraktan taşınmaz sahibi olmak isteyen kişilerin sayıları her geçen gün artmaya devam ederken ne yazık ki bu süreçte mağdur olan kişilerin de sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Ev sahibi olma hayalleri kurarken cebindeki paradan da olmak istemeyen kişilerin ise bu süreçte son derece dikkatli davranmaları gerekiyor. Özellikle de taşınmaz satış vaadi bu süreçte büyük bir önem taşıyor. Peki, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi nedir, nelere dikkat edilmelidir?

Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir?

Her iki tarafından belirli bir borç yükünü kabul ederek imzaladığı bu sözleşmede yüklenici ya da müteahhit belirli bir taşınmazı satmayı vadederken alıcı taraf ise bu taşınmazı satın almayı vadeder. Satış vaadi sözleşmesinin geçerli olabilmesi için mutlaka yetkili memur önünde imzalanması, imzalanmadan önce her iki tarafa da açıklanması zorunludur. Yetkili memur şartı bulunduğu için genelde noter huzurunda düzenlenmesi tercih edilmektedir.

Taşınmaz Satış Vaadi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sözleşmeyi hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kesinlikle bu sözleşmenin resmi olarak düzenlenmesi ve yetkili bir memur önünde imza altına alınmasıdır. Ne yazık ki resmi şekilde yapılan taşınmaz satış vaadi sözleşmesi dahi tek başına kişiye taşınmazın tapusunu alma garantisi verememektedir. Ancak bu sözleşme gereği kişi zarara uğrarsa bu zararın tazmin edilmesi sağlanır ve zarar yüklenici tarafından ortadan kaldırılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz