Taşınmaz Satışında Yeni İstisna Oranı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşınmaz satışı istisna uygulaması ile ilgili tasarıda ikinci yürürlük tarihinin, finansal kiralama ve finansman şirketlerini ilgilendirdiğini belirten açıklamalarda bulundu.

Yüzde 25 Kar

TBMM’de yeni tasarının kabul edilmesinden önce, kurumsal vergi mükellefi olan şirketlerin aktiflerinde bulunan taşınmaz mal satışı ile ortaya çıkan kurumlar vergisi kazançlarında yüzde 75 oranında istisna bulunuyordu. Fakat kabul edilen tasarı ile bu oran yüzde 50‘ye düşürüldü. Yeni istisna oranının geçerli olması, kanunun yayımlanma tarihinden itibaren olacak. Bu yüzden kanun yayımlanmadan önce yapılacak olan taşınmaz mal satışlarında yüzde 75 oranında istisna uygulaması yapılacak olup, böylece yüzde 25 kar elde edilecek. Kanun, Cumhurbaşkanı onay verdikten sonra Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Şirketlerin şu sırada planladığı taşınmaz mal satışlarında yüzde 25 karlı olacağını belirten yetkililer, düzenlemenin Cumhurbaşkanı tarafından hızla onaylanabileceğini beklediklerini söylüyor.

Şirketler Daha Fazla Vergi Ödeyecek

Yeni Şafak Gazetesi’nden Cahit Saraçoğlu’nun tasarıdaki değişiklik ile ilgili yazısı şu şekilde oldu;

Şirketlerin sermaye yapılarının güçlendirilmesi, finansman sıkıntılarının giderilmesi ve bağlı değerlerini ekonomik faaliyetlerinde daha etkin kullanmaları amacıyla taşınmaz satışındaki kazanca getirilen yüzde 75’lik istisna oranı TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Torba Yasa ile yüzde 50’ye indiriliyor. Bu değişiklik, şirketlerin taşımaz satışlarında istisna oranının düşmesine bağlı olarak daha fazla vergi ödemeleri anlamına geliyor. Bu arada TBMM’de kabul edilen düzenleme ile yine kurumlar vergisi oranları 2018-2020 arasındaki 3 yıl boyunca yüzde 22 olarak uygulanması kararlaştırıldı. Bu nedenle de şirketler taşınmaz satışlarında daha fazla vergi ödeyecekler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz