Geçtiğimiz sene Haziran ayında yürürlüğe girmiş olan “Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği” kanunun kapsamında Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini almak isteyen emlakçılar 5 Eylül 2018 tarihi itibariyle başvurulara başlamıştı. Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden başvurularını yapan emlakçılar belgelerini almaya başladı. Kocaeli Emlakçılar Odası başkanı olan Alpay Hacıoğlu, ‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ konusu hakkında bilgilendirme toplantısında açıklamada bulundu. Hacıoğlu, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile birlikte yapılacak olan işin standartları belirlenmesi sebebiyle bu sektörün daha fazla ciddiyet kazanarak, kalitenin artmasına sebebiyet verdiğini dile getirdi. Ayrıca Kocaeli’ de 270 emlakçının Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almak için başvuruda bulunduğunu belirtti.

Artık Yönetmeliğe Uyulacak

 

Toplantıda konuşan Tapu Kadastro Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu ise; bu yönetmeliğin 2013 yılında yayınlandığını ancak hayata geçirilemediğini söyleyen Cömert, 2013 yılındaki kötü sonuçların tekrar yaşanmaması adına yayınlanan yeni yönetmeliğe uyulması için çalışacakları bilgisini verdi.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Şartları:

 

5 Haziran 2018 tarihinden önce iş yeri açan emlakçıların mesleklerini yürütebilmesi için 5 Aralık 2019 tarihine kadar bu belgeyi alması gerekli.  5 Haziran 2018 tarihinden sonra emlak işletmesi kuranların ise Mesleki Yeterlilik Kurumundan (MYK) mesleki yeterlilik belgesi alması yeterli olacak. Yetki Belgesi almak isteyenler Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden istenilen belgeleri yükleyerek başvuruda bulunabilirler. Yetki belgesi alındığı tarih itibariyle 5 yıl geçerli. Ve alındığı takdirde görünen bir yere asılması zorunluluğu söz konusu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz