Ev ve arsa gibi gayrimenkullerin satış işlemlerindeki on yıllık vergi istisnası ve kademeli geçiş uygulaması, inşaat sektörü temsilcileri tarafından da onaylanıp, destekleniyor.

Kademeli Vergi İstisnasını İnşaat Sektörü Destekliyor
Ev ve arsa gibi gayrimenkullerin satış işlemlerindeki on yıllık vergi istisnası ve kademeli geçiş uygulaması, inşaat sektörü temsilcileri tarafından da onaylanıp, destekleniyor.
Süre İki Yıla Düştü
Tasarının yasalaşması durumunda, gelirin tamamı üzerinden mükellef olma süresi beş yıldan iki yıla düşüyor. 2 yıldan fazla bir sürede gayrimenkulünü elinde tutup, daha sonra elden çıkaranların vergisinin yüzde 40’lık bir oranı, 3 yıllık bir sürede gayrimenkulünü elinde tutup, daha sonra elden çıkaranların vergisinin yüzde 50’lik bir oranı, 4 yıllık bir sürede gayrimenkulünü elinde tutup, daha sonra elden çıkaranların vergisinin yüzde 60’lık bir oranı ve 5 yıllık bir sürede gayrimenkulünü elinde tutup, daha sonra satışa çıkaranların vergisinin yüzde 75’lik bir oranı istisna olarak kabul edilecek.
Vergi Yükü Hafifliyor
Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik’in konu ile ilgili görüşleri, “Mevcut uygulamaya göre gayrimenkul yatırımcıları için vergi yükü artacak gibi anlaşılsa da, tasarının detayları incelendiğinde aslında durumun farklı olduğu görülüyor. Mevcut uygulamada 5 yıldan önce evini alıp satanlar için gelirinin tamamı üzerinden vergi ödüyor. Örneğin evinizi aldıktan sonra 3 yıl içinde satarsanız eski uygulamada vergi muafiyeti söz konusu değilken, yeni uygulamada kazancın yüzde 50’si vergiden muaf tutuluyor. Ancak sürenin 10 yıla çıkarılması da bir diğer gerçek. Yeni uygulamadaki tek soru işareti yasa yürürlüğe girmeden önce alınmış olan bir gayrimenkulün satılması durumunda vergilemenin hangi esasa göre yapılacağı. “ şeklinde oldu.
Ekonominin Geneli İçin Olumlu
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun kademeli geçiş uygulaması ile ilgili görüşleri, “İstanbul’da şu anda en büyük sorun arazi maliyeti. Bazı uyanık arazi spekülatörleri araziyi elinde tuttuğu için fiyatlar korkunç tırmanıyordu. Şimdi vergide kademeli geçiş uygulamasıyla spekülatörlerin önü kesilebilir. Arsada fiyat rekabeti oluşur. Kısa vadede biz inşaatçılar için olumlu olmasa da ekonominin geneli için olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.