Taşkın İnşaat Ne Demek?

Kesin inşaat yasağı bulunmasına rağmen bu alanlara yapılan, komşu imar planı ya da parsel sınırlarını ihlal eden, kamu hizmeti için ayrılan yerlere yapılan inşaatlara taşkın inşaat adı verilmektedir. Genelde imar planında park, bahçe, yol, yeşil alan gibi kamuya ayrılan yerlere yapılan inşaatlar bu kapsama girmektedir.

2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler ve 6785 Sayılı İmar Kanunun Bir Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun’un 9. Maddesi kapsamında taşkın inşaatlar için verilecek olan hükümler belirlenmektedir. Gecekonduyu yapan kişi ile arazi ya da arsa sahibi valilik ya da belediyeye başvuruda bulunarak ıslah imar planının bulunmadığı durumlarda karşılıklı anlaşarak devir ve tescil işlemi yapabilmektedir.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz