Karayolları Trafik Kanunu ile bazı kanunlarda değişikliğe gidilmesine dair 7159 sayılı kanun ile mahalleye dönüşmüş köylerde yaşayan vatandaşlarla ilgili düzenlemelerin olduğunu belirten Avukat İzzet Doğan daha önceleri bildiğimiz 6360 sayılı kanunda geçici 1. maddesinde 15. fıkra ile verilen sürenin 31.12.2022 dek uzatıldığı belirtildi.

Doğan ayrıca sözlerinde şu ifadeleri de kullandı; Daha önceki düzenlemelerde mahalleye dönüşen Emlak Vergisi ve 2464 sayılı Belediye Gelirlerinde vergi, harç ve katılım paylarında tam 5 yıl alınmayacağı söylenmiş ve daha sonra 6 yıla uzatılarak 2020’e dek uzatılmıştı. Ama şimdi bu muafiyet süreleri; Karayolları Trafik Kanunu ile 7159 sayılı kanun kapsamında 31.12.2022’e kadar uzatılmıştır.

Ayrıca 6360 sayılı kanunla mahalle olan beldelerde içme sularında alınacak ücretinde tam 5 yıl boyunca en düşük tarifenin yüzde 50’sini geçmemesi olarak belirlendiğini ve 2022’e dek uzatıldığını açıkladı.

İlk zamanlarda bazı belediyeler yasalardan dolayı mahalleye dönen köy vatandaşlarından Anayasa’da yer alan ‘Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür‘ maddesini göstererek emlak vergisi almaya yoluna gittiler. Ancak anayasa’mızda yer alan ‘Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır‘ hükmüyle bu süreler boyunca alınan ücretlerin tahsil edilemeyeceği belirtildi.

Emlak vergisi ödeyenlerin ise, belediyelere başvurarak ücretleri geri alabilecekleri, ve 60 gün içerisinde dilekçelerine cevap gelmez ise, 30 gün içerisinde yargıtay yolunda alabilecekleri dile getirildi. Sizlerden de tahsil edilen ücretler varsa bilinçli bir kullanıcı olarak gidip geri alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz