TBMM Genel Kurulunda Torba Tasarı Kabul Edildi

Kamuoyunda torba tasarı olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Torba Yasa, Emlak Vergisi,

31 Aralık 2020’ye Kadar Ek Süre Verilecek

Kabul edilen kanun tasarısına göre, belirlenmiş olan süre zarfı boyunca köylerde binalarını yapmayan ya da taksit ödemelerini yapmayan hak sahipleri ile 31 Aralık 2020 tarihinden önce süreleri dolacak olan hak sahiplerine, binalarını yapmaları ya da taksitlerini ödemeleri amacı ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar ek süre verilecek. Fakat bu süre boyunca da binanın yapılmaması ya da taksitlerin ödenmemesi takdirinde, taşınmaz mallar köy tüzel kişiliği adına, tüzel kişiliğini kaybeden köylerde de ilgili belediye adına resen tapuda tescil edilecek.

Emlak Vergisi Değişiklikleri

Emlak Vergisi Kanununa eklenen geçici madde ile takdir komisyonları tarafından 2018 için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmeyecek. Ayrıca 2017 yılında, 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, 2017 yılı için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sini aşar ise 2018 yılına dair bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak.

2019, 2020 ve 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin hesaplamaları, belirlenen değerler üzerinden yapılacak. Emlak vergisi değeri ya da asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç ve diğer mali yükümlülükler için de söz konusu değerler göz önünde bulundurulacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz