Tebligat hakkında gerekli işlemler 7201 sayılı Tebligat Kanunu ile belirtilmiştir. Bu yasa ile tebligatın yapılması ve amacı gibi birçok husus açıkta ortadadır. Bizler ise bu yazımızda tebligat hakkında başlıca dikkat etmeniz gerekenleri sizlere açıklayacağız.

Tebligat

Herhangi bir işten yada eylemden hukuksal etkilenecek kişilere yapılan bir işlem olup, o işlem hakkında bilgi vermek ve bunu bir nevi belgelendirmek amacıyla yapılan bir işlemdir.

Tebligat Kimlere Yapılır?

Tebligat genel anlamda muhattap olunacak kişiye yapılır. Tebligat, bildirilecek olan kişiye gönderilir. En son adresin tebligata elverişli olmaması halinde yada tebligatın yapılmaması durumunda, muhatap olunan kişinin en son adresi kabul edilir ve oraya yapılır.

Eğer aynı konutta oturan kişilere tebligat yapılacaksa, ve muhatap orada yoksa, aynı konutta oturan kişilere tebligat yapılmaktadır. Ancak vekil yani ilk muhatap oradaysa, başka bir vekile tebligat yapılamaz. Tüzel kişilere ise yapılması beklenen tebligatlarda bir yetkili temsilci belirlenir. Eğer iş saatlerinde kişi orada yoksa, orada yer alan görevli memurlara tebliğ yapılmaktadır.

Tebligat Ne Zaman Yapılır?

Tebligat yapımı için kurallar bulunmaktadır. Kişinin mesai gün ve saatinde yapılır. Ancak gerekirse ve durum bir üst kademedeyse, gece vaktinde de tebligat yapılabilmektedir. Ayrıca adli tatil günlerinde de tebligat yapımı uygun görülmüş ve yapılabilir olduğunu belirtelim.

Sizlerinde tebligat hakkında soruları veya merak ettikleri konular varsa yorum kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz