Tedavül Nedir?

Tedavül anlam bakımından geçerlilik anlamına gelmektedir. Hukukta ise bu anlam daha çok el değiştirme anlamında kullanılıyor. Yada elden ele geçme olarak biliniyor. Buna bir örnek vermek gerekirse eğer, herhangi bir evrak yada dosyanın tedavül kabiliyeti fazladır cümlesinde el değiştirme daha basit anlamında kullanılmaktadır.

Ayrıca bu kelime daha çok tedavülden kalkmak anlamında bilinen geçerliliğini yitirme anlamında gelmektedir. Tüm bunların yanı sıra ise tapu veya kadastrolarda herhangi bir senet anlaşmasında tedavül kelimesi çok fazla kullanılır.

Buna bir örnek verecek olursak eğer, tapu kayıtları sırasında bütün tedavülleri getirilmeli olarak bazı yazılar görmektedir. Bu bakımdan anlama baktığımızda daha önceden veya geçmişte yer alan bütün tapular kast edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz