Tedbir Kararı Ne Demek?

 

Tedbir kararı, adli yargıda görülen bir olayda, dava konusu olan mülkiyetin el değiştirmesini, zarar görmesini ve yok olmasını engellemek için dava açılmadan önce ya da dava sırasında talep gelmesi ile alınan bir çeşit önlemdir. Dava konusu olan şey bir taşınmaz mülkiyet ise davadan önce veya dava sırasında el değiştirmesinin önüne geçmek için taşınmaz mülkiyete tedbir kararı konulabilir. Bu tedbir kararının amacı davayı kazanacak tarafın, dava konusu olan taşınmaz mülkiyeti alabilmesini kolaylaştırmaktadır. Tedbir kararı alınan bir mülkiyet için temyiz davası açılamaz. Çünkü alınan bu tedbir kararı geçici ve duruma göre değiştirilebilir bir karardır.

Kısıtlı Tedbir Kararı

 

Tedbir kararının el değiştirmeyi her durumda engellediği de söylenemez. Çünkü gelen tedbir kararı kısıtlı bir tedbir kararı olabilir. Mesela ilave kat yapılmasını engellemek için taşınmaz mülkiyete tedbir getirilmiş olabilir. Bu durumda da tedbir kararı el değiştirmeyi engellemiş olmaz. Fakat bu türden bir şey belirtilmemiş ise tedbir kararı mülkiyetin el değiştirmesini engelleyecektir. İhtiyati tedbir kararında ise icra müdürlüğüne başvuru yapmaya veya belge iletmeye ihtiyaç yoktur. Tedbir kararını alan mahkeme gerekli belgeleri tapu sicil müdürlüğüne iletecek ve tedbir kararını bildirecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz