Tefe Tüfe 2019

TEFE’nin açılımı toptan eşya fiyat endeksidir. Yani toptan satılan malların fiyat artışlarını gösteren bir değer olarak özetlenebilir. TÜFE ise tüketici fiyat endeksini işaret eder. Daha önce satın alınmış bir mal veya hizmetin, daha sonraki bir tarihte karşımıza çıkan fiyatı ile karşılaştırılması anlamına gelir. Bir önceki aya göre, bir sene önce yılın aynı zamanına göre hesaplanan bu oranlar enflasyon ölçümü için de kritik değerlerin karşımıza çıkmasını sağlayan en önemli faktörlerden ikisidir. Satın alınan veya kullanın mal ya da hizmetin ne kadar artış gösterdiği, gelecek yıl bu malı ne kadara aldığımız gibi soruların cevabı da Tefe ve Tüfe rakamları ile ortaya konmaktadır. Tefe Tüfe 2019 rakamları da gelecek sene ile beraber içinde bulduğumuz seneye kıyas ile hesaplanarak açıklanacaktır.

Tefe Tüfe Hesaplama

yukarıda da bahsettiğimiz gibi belirli materyaller baz alınarak hesaplanan Tefe ve Tüfe enflasyon rakamlarını da direkt olarak etkiliyor. Halkın tükettiği her türlü malın, kullandığı her türlü hizmetin yansıması ile beraber ortaya çıkan bu rakamlar yıl içerisinde fiyatların değişim oranlarını da bire bir olarak yansıtıyor. Tefe ve Tüfe hesaplaması yapılırken bir önceki ay hangi malın daha çok tüketildiği, hangi hizmetin daha çok satın alındığı ve bir önceki sene aynı ay içerisinde bu mal ve hizmetlerin ne denli kullanım oranı yakaladığı da belirleyici rol oynuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz