2019 Ocak ayı enflasyon oranlarını Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Peki TÜİK’e göre TEFE TÜFE oranları nedir? Şubat 2019 TEFE ve TÜFE oranları belli oldu.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2019 yılının Ocak ayına ait enflasyon oranlarını kısa süre önce duyurdu. Yuriçi olarak üretici fiyat endeksinin aylık yüzde 0,45 oranında arttığı görülüyor. Bunla beraber Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise aylık yüzde 1.06 olarak arttı. TÜİK’in açıklamış olduğu TEFE ve TÜFE oranları ise artık belli.

Ocak 2019 Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi

Yurt içi bazında üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,45 oranında artıyor. (Yİ-ÜFE), 2019 Ocak ayından bir önceki aya kıyasla yüzde 0,45 oranında artarken, Aralık ayına göre yüzde 0,45 ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 32,93 oranında on iki aylık ortalama yani yıllık bazda ise yüzde 28,70 artış gösterdi. Sanayide ise dört sektör bir önceki aya göre, madencilik ve taşocağı sektörüne baktığımızda yüzde 2.83 olurken, imalat sanayisinde ise yüzde 0.47 ve elektrik gibi gaz üretim ve dağıtım sektörlerinde ise yüzde 0.38’lik bir artık söz konusu oluyor. Su sektöründe de yüzde 6,68’lik bir düşük meydana geldi.

Ocak 2019 Tüketici Fiyat Endeksi

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazında yüzde 1.06 oranında arttı. Bir önceki yılın Aralık ayına oranla yüzde 1,06 artarken bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 20,35 oranında artış gösteriyor. On iki aylık ortalamaya bakacak olursak eğer yüzde 17,16 olarak ifade edilmekte.

Aylık bazında en yüksek artış ise, yüzde 6,43 oranında alkolsüz içecek ve gıda grubu olarak belirtildi. Aylık en çok düşüş yaşayan grup ise yüzde 7,95 ile giyim ve ayakkabı oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz