Teferruğ Nedir, Tefevvüz Nedir?

Genelde birbirinin yerine kullanılan iki farklı terim olan Teferruğ ve Tefevvüz kavramları özellikle de taşınmaz malların hazine mülkiyetine geçişleri esnasında ortaya çıkmaktadır. Peki, teferruğ nedir, tefevvüz nedir?

Teferruğ Nedir?

Satın alınarak mülkiyeti bir başkasına geçen taşınmaza ilişkin resmi işlemlerin tapu dairesinde yapılarak kayıtların tapu siciline işlenmesi işlemine verilen isimdir. Yani tapu dairesinde yapılan devir işlemlerine teferruğ adı verilmektedir.

Tefevvüz Nedir?

Düzenlenen taşınmaz ihalesinde satışa sunulan taşınmazın ödenmesi taahhüt edilen belirli bir tutar karşılığında bir kimsenin üzerinde kalması işlemine tefevvüz adı verilmektedir. Mali hukuk kapsamında ise bu iki kelime birbirinin yerine kullanılmakta yani anlamları taşıdıkları kabul edilmektedir. Hazine açısından ele alındığında ise tefevvüz ve teferruğ taşınmaz malın yapılan işlem sonucunda hazine mülkiyetine geçmesi anlamına gelmektedir.

Devletin ihtiyaç duyması halinde mal edinmesine izin verilmekte olup bazı durumlarda ise kanunlar neticesinde ortaya çıkan zorunlu edinimler bulunabilmektedir. Teferruğ bu noktada devreye girmekte ve devlete ait olan malın değerinin altında ucuza satılmasının önlenmekte ya da devletin alacağının tahsil edilmesine olanak sağlanması yani Hazine’nin hakların korunmasını amaçlamaktadır. Hazine teferruğ işlemi kapsamında üç farklı şekilde mal edinme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bunlar;

  • 2004 sayılı İcra ve İflas Kanuna tabi alacakların tahsili nedeniyle teferruğ,
  • 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna tabi alacakların tahsili nedeniyle teferruğ,
  • Hazinenin hissedar bulunduğu durumlar nedeniyle teferruğ işlemleridir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz