Tefrikin Anlamı Tefrik Ne Demek?

 

Tefrik kelime anlamı olarak ayırmak, parçalara ayırmak anlamına gelmektedir. Bu kelime vekaletnamelerde geçen ve hukuk alanında uygulanan bir kelimedir. Bu kelime hukuk uygulamalarına davaların ayrılması kapsamında kullanılmaktadır. HUMK denilen Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda da yeri bulunmaktadır. Tefrik, hakimin gerekli gördüğü takdirde davaları ayırması ve ayrı bakılmasını sağlaması olarak uygulanmaktadır. Bu anlamda, kişiler veya kurumlar mahkemelere uyuşmazlıklar konusunda başvururken, içerik veya konu olarak, yani usul veya esas bakımından ayrı görülmesi gereken davaları aynı dosya içinde açmış olabilirler.

 

Hukukta Tefrik Ne Demek

 

 

Hakim dosyayı önüne aldığında, taleplerin usul veya esas bakımından ayrı görülmesine karar verirse, bu durumda davaların tefrikine yani ayrı görülmesine karar verebilir. Bu durumda, dosyalar birbirinden ayrılır ve ayrı şekilde incelemeye alınır. Bu durum daha adil ve sağlıklı karar vermek maksadı ile hukuk sisteminde uygulanmaktadır. Hukuk usulü muhakemeleri uygulamalarının yanında, tefrik işleminin bir başka kullanım alanı ise taşınmaz hukuku ve taşınmaz işlemlerinde gerçekleşmektedir. Bu anlamda, tefrik daha çok kat mülkiyeti kurulacak yerlerde ve kat irtifakı işlemlerinde uygulanmaktadır. Tefrik bu alanda, bağımsız bölümlerin hissedarlar arasında ayrılması işlemi olarak uygulanmaktadır.
Bu anlamda, özellikle apartman kat mülkiyetlerinde, kat maliklerinin hisselerin ayrılması işlemlerinde tefrik esasları uygulanmaktadır.

 

Bu durum, son yıllarda hayli artan apartmanlara ilişkin arsa tapularının kat mülkiyetine çevrilmesi işlemlerinde uygulanmaktadır. Bu işlemlerde, tapu sicil müdürlüğünde, mevcut olan arsa tapularının başvurular ile her malikin hisselerine bölünmesi ve tapuların tefrik edilmesi işlemleri uygulanmaktadır. Yeni yürürlüğe giren düzenlemeler kapsamında, tefrik işlemlerinin yapılması gerekli hale gelmiş ve hayli yaygınlaşmıştır. Bu durum, apartman kat maliklerinin hisseleri oranında oturmakta oldukları tapularını almalarını sağlamakta olduğundan, kanunen koruyucu ve kişilerin yararına bir işlemdir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz