Tek Çocuğa Miras Bırakmak

Mirasını yazmak isteyen kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de miras paylaşımında tek çocuğa miras bırakıp bırakamayacaklarıdır. Bu konuda farklı yöntemler bulunmakla beraber yasalar karşısında diğer çocukları ya da çocuğu mirastan mahrum etme hakkı bulunmuyor. Bu durumda kişinin ölmeden önce böyle bir niyeti bulunuyorsa malları satarak bu şekilde miras bırakmak istediği çocuğunu koruma hakkına sahip bulunuyor.

Çünkü miras ancak ölümün gerçekleşmesi ile intikal ediyor. Yani kişi ölmeden önce dilediği gibi mal varlığı üzerinde işlem yapma hakkına sahip oluyor. Ancak bu durumda da diğer çocukların miras kaçırma davası açma seçeneği bulunuyor. Bu davada satış yapan kişinin akli dengesinin yerinde olup olmadığına bakılıyor. Zaten açılan pek çok dava bu konu ile ilgilidir. Kendileri ile ilgilenen çocuklarına daha fazla mal varlığı bırakma isteği duymaları fitilin ateşleyicisi olarak kabul edilirken yine yasal mirasçı olmasına rağmen çocuğuna mal bırakmak istemeyen kişilerde miras kaçırma yöntemini tercih ediyor.

Türk hukuk kanunlarında evlatlıktan red edilmesini sağlayan bir düzenleme bulunmadığı için kişinin yasal yollardan mirasından istediği çocuklarının yararlanmasını sağlaması da mümkün görülmüyor. Çünkü ölen kişinin tüm çocukları eşit haklara sahip yasal mirasçılar olarak kabul ediliyor. Mirastan yoksun bırakma hakkı ise sadece miras bırakan ya da yakın akrabalarına ağır suç işlemiş olması ya da miras bırakanının kendisi ve ailesine karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesi maddelerinden birine girmesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz