Tek Evi Olan Emekliler, Emlak Vergisi Ödemekle Yükümlü Müdür?

Emlak vergisi ödemelerinde, bazı mesken sahipleri muaf tutulabiliyor. Muaf tutulanlar arasında emekliler de yer alıyor. Asıl merak edilen soru; Tek evi olan emekliler söz konusu vergiyi ödemekle yükümlü müdür?

Emeklilerin, emlak vergisinden muaf oldukları doğrudur. Fakat muafiyet için gerekli olan tek koşul emekli olmak değildir. Birkaç şarta daha uygun olmaları gerekiyor.
Kanuni olarak, 200 metrekareden büyük olmayan tek ev sahibi ve başka hiçbir geliri olmayan emekliler, dilekçe ile belediyeye müracaat ettiği takdirde emlak vergisinden muaf olabiliyor.

Birden fazla ev sahibi olan ya da emekli maaşının haricinde, gayrimenkul, ücret, ticari faaliyet gibi geliri olanlar vergiden muaf tutulmuyor. Emlak vergisinden muaf tutulmak isteyen emekliler için belirlenen koşullar şu şekilde;

1- Türkiye’de emekli olmak,
2- Söz konusu gayrimenkulün Türkiye’de olması,
3- Gayrimenkulün 200 metrekareden büyük olmaması,
4- Sahip olduğu tek mesken olması,
5- Emekli maaşının haricinde hiçbir gelirinin bulunmaması.

Her yıl içinde emekli olanların, emlak vergisinden olan muafiyeti bir sonraki sene başlar. Yani 2017 yılında emekli olanlar, belediyeye muafiyet için verdiği dilekçe takdirinde 2018 yılından itibaren emlak vergisinden muaf tutulacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz