Tek Tapu Ayırma Masrafı Ne Kadar?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak tek olan tapunun bazen ayrılması talep edilebilmektedir. Tek tapu ayırma işlemi olarak anılan bu işlem tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup tüm tapu işlemlerinde olduğu gibi bu işlem içinde belirli bir miktar masraf ödemesi yapılması gerekir. Peki, tapu ayırma masrafı ne kadar?

Tapu Ayırma İşlemleri İçin Ne Kadar Masraf Ödenir?

Tek tapunun ayrılması işlemi için ödenmesi gereken harç miktarı ifraz edilmesi için başvuruda bulunulan parselin ifraz edilmeden önceki değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Tek tapu olarak kayıt altına alınan büyük parsellerin bölünmesi işleminde tapu ayırma harcı ödemesi yapılması zorunludur. Bu tutar söz konusu taşınmazın bağlı olduğu belediye tarafından belirlenerek ilan edilen emlak beyan değerinin altında bir tutar olamaz. Bu koşula uyulması şartı ile beyan edilen tutar üzerinden hesaplanmak üzere binde 11,38 oranında tapu ifraz harcı ödemesi yapılır.

Tapu Ayırma Bedeli Ne Kadar Öderim?

Tapu ayırma harcı oranı binde 11,38 olarak tahsil edilmektedir. Buna göre 200 bin liralık bir taşınmazın tapu ayırma işlemi yapılacaksa bu durumda

200.000 TL / 1.000 = 200 TL

200 TL X 11,38 = 2.276 TL tapu ayırma bedeli harcı ödemesi yapılması gerekir. Bu tutarı ödeyen kişiler parsel ayırma işlemini yerine getirmektedir. Ancak bölünmek istenen tapunun üzerinde şerh, ipotek ya da rehin bulunuyorsa bu durumda bunların hak sahipleri tarafından alınması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz