Kentsel teknik altyapı nedir? Teknik altyapı alanları neye göre belirlenir? Teknik altyapı alanları hakkında işte tüm merak edilen bilgiler ve detaylar…

Teknik altyapı nedir? 

Teknik altyapı anlam bakımından, elektriğin ve gaz gibi hatta içme suyu gibi tüm ulaştırma ve haberleşme hizmetlerinin doğru bir şekilde faaliyet göstermesi için yapılan tesislerle beraber açık yada kapalı olan otopark kullanışlarının tamamının dahil edildiği bir altyapı sistemidir. Kentsel teknik altyapısı ise bir alanda iskanı açılan ve iskandan sonra, hem mekan hemde toplumsal olarak yaşanılabilir sağlıklı kentlerin oluşması için gerekli tesislerdir.

Teknik altyapı ilk olarak 1985’de yürürlüğe girmişti. Bu konuda ise bazı maddeler yer alıyor. Mevcut hazırda olan plan ve yerleşmiş olan nüfusa yeterli gelememesi ile yeni yerleşim alanlarının kullanıma sunulması gerektiği için sınırların yetkililer tarafından belirlenmesi durumunda, yönetmenlik plan yapım kurallarına uyarak yapımlar yapılabilir. Yürürlülük kapsamında tüm yapımlar kurallara uygun olan bütünleşerek ve sosyal ile teknik ihtiyaçların karşılanması da bir imar planı olarak karşımıza çıkıyor.

Teknik altyapı ise farklı sistemlerden meydana geliyor. Altyapı anlam bakımından tanımlanmış olan şebeke türü ve dağıtım hizmet sistemlerinin tamamı farklı mühendislik işçiliğine uygun yapılıyor. Ayrıca altyapı tesislerinin doğru bir şekilde olması için planlaması ve projeye uygun olarak yapılması gerekiyor. Tesislerde yer alan birçok sıkıntının en aza indirilmesi için uyumlu koordinasyon ve ekipman kullanımı gibi doğru yapılan imalat gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz