Teknokent Ne Demek?

Teknokent ya da bilinen diğer ismi ile teknopark teknoloji geliştirme amacı ile kurulan özel bölgelerdir. Bu bölgelerin kurulması ya da yönetilmesi için uygulanan kurallar 06/07/2001 tarihinde 24454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 4691 Sayılı “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu” ve 19/06/2002 tarihinde 24790 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu Uygulama Yönetmeliği”  kapsamında ele alınmaktadır.

Teknokent Nedir?

Yeni teknolojiler üretmeye yönelik olarak kurulan ya da yüksek ileri teknoloji kullanan, yüksek teknoloji enstitüsü ya da üniversiteler tarafından desteklenerek yazılım ya da teknoloji üreten, geliştiren, yaptığı bu hizmetlerle içerisinde bulunduğu bölgenin gelişimine katkıda bulunan, ekonomik, akademik ve sosyal bütünleşmenin yaşandığı bölgelere teknokent adı  verilmektedir. Teknokentlerin ortak amacı ülke sanayisini diğer ülkelerle rekabet edebilecek düzeye çekmek, ihracat rakamlarını arttırmak ve vasıflı kişilere iş ortamı yaratmaktır.

Teknopark / Teknokent Nasıl Kurulur?

Kurucu heyet tarafından teknopark açma başvurusu yapılır. Bu başvuruyu değerlendirmek üzere her bir kurumdan birer temsilcinin katılımı ile Bakanlık Sanayi Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürünün başkanlığında, Maliye Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Bakanlık heyet kurulur. Değerlendirme Kurulu yapılan başvuruyu inceler ve yatırıma uygun bulursa onaylayarak teknokent kurulmasına izin vererek gerekli çalışmaları başlatır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz