Tellal Nedir, Hakları Nelerdir?

Tellal bir ticari anlaşmada veya bir alım satım durumunda iki tarafı bir araya getiren kişidir. Ticari olmayan bir anlaşmaya veya işe aracılık yapan kişi kesinlikle ticari tellal olarak geçemez. Tacire bağlı olmayan yardımcı olarak çalışmaktadır. Ticari anlaşmalar veya alım satımlarda bir araya getirdiği tarafların ikisinden de komisyon alarak çalışır. Bu yüzden dolayı da bir araya gelen tarafların ikisinin de çıkarlarını gözetmek ve iki tarafa da eşit yakınlıkta olmak zorundadır. Bir tarafın çıkarlarını daha önemli görüp diğer tarafı avantajsız bırakmamalıdır.

Tellalın en önemli hakkı ücret almasıdır. Ücret almayan bir tellal vekil olarak sayılır. Ayrıca ticari tellallar masrafları isteme hakkına da sahiptir. Tarafları bir araya getirirken yapılacak masrafların sözleşmede geçmesi halinde tellal bu masrafların ödenmesini isteyebilir. Tellal tutarın tahsile edilmesine ya da alım satımı yapılan eşyanın teslim alınmasına yetkisi yoktur. Tellal bulunduğu işlerde ise yevmiye defteri tutmak zorundadır. Bunun yanında tellalın aracı olduğu ticari işlerde numune söz konusu ise tellal bu numuneyi iş bitinceye veya taraflardan biri vazgeçinceye kadar saklamak zorundadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz