Temel Üstü Ruhsatı Nedir, Nasıl Alınır?

Arsa üzerinde inşaat yapmak isteyen müteahhitlerin ilk olarak inşaat ruhsatı almaları gerekir. İnşaat ruhsatı iki aşamada verilmekte olup bunlardan ilki temel ruhsatı, ikincisi ise temel üstü ruhsattır. Binalar için verilen inşaat ruhsat izinleri 5 yıl boyunca geçerli olup bunun en az 2 senelik süre dilimi içerisinde inşaat üstü ruhsatının alınmış olması şartı bulunmaktadır. aradan geçen 2 yıllık süreye rağmen hala temel üstü ruhsatı alınmaydıysa bu durumda 5 yıllık sürenin dolması beklenmeden inşaat ruhsatı yenileme işleminin yapılması gerekir.

Tümel Üstü Ruhsatı Nasıl Alınır?

İnşaat için kullanılacak olan beton ve bu betonunun kalitesi ile aynı inşaatta kullanılacak olan demir ve demirin kalitesinin onaylanması işlemini içeren izinlere temel üstü ruhsatı adı verilmektedir. Yapılan inceleme ile beraber vizeye onay verilmesi durumunda temel üstü ruhsatı alınmış oluyor. İnşaat su basman seviyesine geldiğinde mutlaka bu vizenin alınması gerekir. Bu işlem esnasında fenni mesuller ile harita uygulama sorumlusunun imzaları alınarak işlem yapılır. Temel üstü ruhsatı almak için aşağıda yer alan başvuru evrakları ile müracaat edilmesi yeterlidir.

Temel Üstü Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

-Dilekçe

-S.S.K açılışı

-Kontur-Gabari İnşaat Aplikasyonu ve *.dxf uzantılı cd’ye kopyalanmış dosyası

-Bohçalama ve topraklamayı gösteren Fotoğraf

-İş güvenliği yasası fotoğrafları ( Koruma perdesi, uyarı levhası fotoğrafları)

-Topraklama tutanağı -Bohçalama tutanağı

-İlgili harita mühendisinin tescil belgesi

-7/28 günlük beton numune sonuçları

-Kalıp ve beton tutanakları

-Ruhsatın temel vizesi kısmı yapı denetim firması tarafından onaylanması

-Fotoğraf ( Genel imalatı, inşaat perde, ruhsat tabela gösteren fotoğraf )

-Temel ruhsatı

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz