Temerrüt Nedeniyle Tahliye İstemi

Gayrimenkul kiralama işlemleri esnasında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi ile hem kiracıya hem de kiraya verene bazı sorumluluklar yükleniyor. Kiraya veren, gayrimenkulün kullanımını kiracıya bırakmayı, kiracı da belirlenmiş olan kira bedelini ödemekle yükümlü oluyor. Peki, kiracı yapması gereken ödemeleri zamanında yapmaz ise mal sahibi tahliye talebinde bulunabilir mi?

Kira Sözleşmesi

Taşınmaz mallar adına yapılan kiralama işlemlerinde, kiraya veren kişi ve kiracı arasında sözleşme imzalanıyor. Sözleşmede kira bedeline, kira süresine, demirbaş hükümlerine ve kira artış oranlarına yer veriliyor. Sözleşme süresi boyunca, belirlenmiş olan kira bedelini veren kiracı, taşınmazı kullanabiliyor. Sözleşme, belirli bir süre için yapılabileceği gibi belirsiz süreler için de yapılabiliyor. Belirli süreli kira sözleşmeleri, iki tarafın da kararlaştırdığı süre sona erene kadar geçerli oluyor. Belirsiz olanlar ise tarafların herhangi bir süre belirlememesiyle oluşturuluyor.

Temerrüt Nedeniyle Tahliye

Kira ödemelerini zamanında ve eksiksiz yapmayan kiracılar için, mal sahibinin tahliye talep etme hakkı bulunuyor. Kanunen, kira bedelinin ya da yan gideri ödeme borcunun ödenmemesi durumunda kiraya veren kişi, kiracıya yazılı bir bildirinin ardından sözleşmeyi feshedebiliyor. Konut ve çatılı işyeri kiralarında belirlenen süre en az otuz gün oluyor.
Temerrüt Nedeniyle Tahliye İhtarı

İHTAR EDEN          :
 
MUHATAP              :
 
KONU             : Ödenmeyen kira bedelleri hakkında

TAŞINMAZIN ADRESİ                  :
KİRA SÖZLEŞMESİ TARİHİ         :
KİRA SÖZLEŞMESİ SONU               :
AYLIK KİRA BEDELİ                         :
NE ŞEKİLDE ÖDENECEĞİ              :
ÖDENMEYEN
KİRA BEDELİ TOPLAMI                 :
HANGİ AYA AİT OLDUĞU             :
 
AÇIKLAMALAR
Yukarıda bilgileri verilen kira sözleşmesi gereği, …/…/….. tarihinden bu yana kiracım olarak dairemde ikamet etmektesiniz.

Son aya ait olan kira bedeli, 20 gün geçmesine rağmen halen ödenmiş değildir.

Bu nedenlerle iş bu ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren, ödenmemiş olan kira bedelini 30 gün içinde ödemenizi, aksi halde Borçlar Kanunu ve 6570 sayılı kanun hükümleri uyarınca akdin feshi ile kiralananın tahliyesi ve birikmiş kira bedelinin tahsili için dava açılabileceğini, bu davada yargılama harç ve giderlerinin tarafınıza yüklenebileceğini ihtaren bildiririm…/…/…..

Sayın Noter; İş bu ihtarnamenin bir suretinin muhataba tebliğini, bir suretinin dairenizde saklanmasını, bir suretinin de tebliğ şerhine esas olmak üzere tarafıma verilmesini saygılarımla dilerim…/…/…..

İhtar Eden
(imza)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz