Teminat Senedi Nedir?

Teminat senedi, bir anlaşma kapsamında verilen bir sözün, malın ya da hizmetin eksiksiz olarak tamamlanacağını ve sorunsuz bir şekilde yerine getirileceğini belirten, durumu belirten tarafın imzaladığı bir belge olarak karışımıza çıkıyor.

Teminat Senedi

Teminat senedi, Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu kapsamında kıymetli evraklar arasında yerini edinmiyor. Senet, sözleşmeye güvence veriyor olup, ticari ve hukuki belge niteliği taşıyor. Verilen bir sözün, malın ya da hizmetin eksiksiz olarak tamamlanıp, yerine getirileceğini belirten bedelli senet, farklı durumlarda karşımıza çıkabiliyor.

Teminat Senedinin Kullanıldığı Durumlar

Teminat senedi; iş başvurularında, iş sözleşmelerinde, kiralama işlemlerinde, kiralama işlemlerindeki depozitolarda, alım ve satım işlemlerinde ya da devir işlemlerinde karşımıza çıkabiliyor.

Teminat Senedinin Düzenlenmesi

Teminat senedinin düzenlenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanıyor;

– Senedin vade kısmına “Teminat Senedidir” ibaresi yazılmalıdır.
– Senedin ön yüzüne “../../…. Tarihli şu sözleşmeye konu olarak hazırlanmıştır ” denilmelidir.
– Senedin arka yüzüne (Ciro edilen bölüme) Hangi konu için teminat senedinin hazırlandığı özetlenmelidir.
– Özet kısmında …… anlaşması üzerine bu teminat sözleşmesi hazırlanmıştır, sözleşme konusu tamamlandığında teminat senedinin hükümleri geçersizdir, ciro edilemez” notu borçlunun güvenliği açısından yazılmadır.
– Bir senedin teminat senedi vasfını taşıyabilmesi için yukarıda değinilen hususları bünyesinde barındırması yani; ya senet metninde açık olarak teminatın hangi hususta verildiği belirtilmeli ya da ayrı bir sözleşmeyle söz konusu teminat senedine atıf yapılarak senedin teminat senedi olduğunun belirlenebilir olması sağlanmalıdır. Aksi halde telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz