Temlik Nedir?, Temlik Çeşitleri Neler?

Kelime anlamı olarak bir başkasına verme, devretme anlamına geliyor. Emlak piyasasında çok fazla kullanılan ve yer alan bu terim, genellikle bir başkasına hak verme olarak biliniyor. Takas durumu olarak da nitelendirilen temlik, daha çok borcun ödenmesi için yapılan işlemler bütünüdür. Var olan hakkın bir başkasına teslim edilmesi, yani var olan bir yapının diğer bir şahsa devredilmesi olayıdır. Temlik çeşitlerinden de bahsederek bu konu hakkında sizleri daha detaylı bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz.

Temlik çeşitleri nelerdir?

– Rızai Temlik:

Alacaklı ve alacağı temlik edecek olan kişi arasında yapılan bir sözleşme ile gerçekleşir. Resmi kaynakların varlığı söz konusudur ve sözlü olarak herhangi bir işlem yapılması doğrudur. Borç ve alınacak olanın yer aldığı bu sözleşme karşılıklı imzalar ile birlikte resmi evrak niteliği taşımaktadır ve rızai temlik olarak bilinmektedir.

– Kanuni Temlik

Temlik yani alacak hakkının ölüm gibi durumlarda mirasçılara geçmesi olayıdır. Herhangi bir borç ya da devir teslim işlemi değildir. Kişi öldüğünde mirasçılarına kalan eşyalar, ya da miras bırakılan mallar temlik hakkını doğurur ve bu durumda direkt olarak mahkemeler devreye girer. Yasalar çerçevesinde gerekli işlemler yapılır ve bu işlemler doğrultusunda temlik hakkı da şahıslara geçer.

Bu temlik tipinde alacaklı kişinin, ya da kişilerin herhangi bir şekilde başvuru yapmasına ya da resmi evrak ile mahkemelerde hakkını aramasına gerek yoktur çünkü avukatlar direkt olarak işlemlere başlar ve sizlere de bir şekilde haber verirler. Temlik hakkı tamamen kanunlar çerçevesinde ilerler ve az önce de belirttiğimiz gibi eğer mirasçı kişi ya da kişiler arasında yer alıyorsanız bu aşamada avukatlar sizlere yardımcı olacak ve hakkınızı da en kısa sürede sizlere teslim edeceklerdir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz