TÜİK 2017 yılının Temmuz ayına ait konut satış istatistik verilerini açıkladı. Açıklanan veriler arasında en merak edilenlerden biri olan yabancılara konut satış rakamları da bu s

Temmuz 2017 Yabancılara Konut Satışı İstatistikleri 
TÜİK 2017 yılının Temmuz ayına ait konut satış istatistik verilerini açıkladı. Açıklanan veriler arasında en merak edilenlerden biri olan yabancılara konut satış rakamları da bu sayede ilan edilmiş oldu. Peki, yabancılara Temmuz ayında kaç konut satıldı?
Yabancılara Konut Satış Oranı Arttı
2017 yılının Temmuz ayı içerisinde yabancılara toplamda 1.726 adet konut satışı gerçekleştirildi. Elde edilen toplam satış rakamı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65,3 oranında artış gösterdi. Yapılan satışlar incelendiğinde yabancıların Temmuz ayında en çok konutu İstanbul’dan aldığı görüldü. İstanbul’da Temmuz 2017 dönemi içerisinde toplam 528 konutun satışı gerçekleştirildi. İstanbul’u satılan 368 konut ile Antalya takip ederek ikincilik koltuğuna otururken yabancıların en çok konut satın aldığı üçüncü ilimiz ise 121 konut satışı ile Trabzon oldu. Bu illerimizi sırası ise Bursa 102 konut satışı ile, Aydın 100 konut satışı ile ve Yalova 80 konut satışı ile takip etti. 
En Çok Iraklılar Konut Satın Aldı
Türkiye’den konut satın almayı tercih eden yabancılar incelendiğinde en çok konutu alan yabancıların Irak vatandaşları olduğu görüldü. Irak vatandaşları Temmuz 2017 dönemi içerisinde ülkemizden toplamda 293 adet konut alırken Suudi Arabistan vatandaşlarının Türkiye’den aldıkları konut sayısı ise 248 adet oldu. Yine aynı dönem içerisinde Kuveyt 142 konut, Rusya 118 konut ve İngiltere 76 konut alımı gerçekleştirdi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.