Temmuz Ayı İşyeri Kira Artış Oranı

Kira sözleşmelerinin yenilenmesi durumunda kira bedeline yapılan zam oranları ÜFE ve TÜFE oranlarına göre yapılıyor. Temmuz ayında sözleşmesi yenilenen kiracılara yapılacak olan zam oranları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanan oranlara göre yapılıyor.

2020 Yılına Kadar İstenen Oranlarda Zam

Borçlar Kanunu’na göre 2020 yılına kadar, işyeri kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi durumunda yapılacak olan zam oranı, istenen oranlarda uygulanıyor. 2020 yılından itibaren konutlarda olduğu gibi, işyerlerinde de ÜFE oranları baz alınacak. Kiraya eklenecek olan zam oranı, sözleşmeye bağlı olarak yapılabilecek.

2017 Haziran Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) Haziran ayında, bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,07 oranında artış gösterdi. Yurt içi üretici fiyat endeksinin, bir önceki yılın Aralık ayına kıyas ile artışı yüzde 7,82 oranında, bir önceki yılın ayın ayına kıyas ile olan artışı yüzde 14,87 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre olan artışı yüzde 9,98 oranında oldu. Buna göre yapılacak olan kira artış oranı yüzde 9,98 oranında oluyor.

2017 Haziran Tüketici Fiyat Endeksi

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Haziran ayında, bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,27 oranında bir düşüş gösterdi. Tüketici fiyat endeksinin, bir önceki yılın Aralık ayına kıyas ile artışı yüzde 5,89 oranında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile artışı yüzde 10,90 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre olan artışı yüzde 9,36 oranında oldu. Buna göre yapılacak olan kira artışı yüzde 9,36 oranında oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz