Temyiz Etmek Ne Demek?

Temyiz anayasal bir hak olup, mahkemece verilen kararda herhangi bir yanlışlık, usulsüzlük, aykırılık şüphesi olan kişiler fikir ayrılıkları yaşanması neticesinde bir üst mahkemeye yani Yargıtay’a taşınmasını talep etmesi anlamına gelmektedir. Yargıtay ise mahkemece verilmiş olan tüm kararı gerekli olan maddelere bakarak tekrar inceler ve ona göre kararı bozma hakkı bulunmaktadır. Buna göre ise merak edilen konulardan birisi temyiz başvurusu nasıl yapılır, süresi ne kadardır gibi olup, bu konuda sizlere tüm bilgileri vereceğiz.

Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır Süresi Ne Kadardır?

Temyiz başvurusu, temyiz dilekçesi hazırlanarak kararın verildiği mahkemeye ya da istinaf mahkemesine verilerek yapılmaktadır. Başvuruda bulunurken, temyiz dilekçesi hazırlanırken, temyiz nedenleri dilekçe de yer alması gerekmektedir. Eğer ki tutuklu veya hükümlü olan kişiler temyiz dilekçesini yazarak, cezaevi müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.

Temyiz süresi ise merak edilen diğer konular arasında yer alırken, bu süre mahkemenin karar vermesinden sonra kararın size tebliğ veya tefhim edilmesinden sonra 7 gündür. Eğer bu süre tatil gününe denk geliyor ise yani resmi tatil ya da hafta sonuna denk geliyor ise bir sonra ki iş günü de dilekçe verilebilmektedir. Mahkemede yer almayan bir kişi kararın eline ulaşması halinde yani posta yolu ile gelmesi halinde süreç başlar ve 7 günlük süre işleme alınmaktadır. Buna göre dilekçenin iletilmesi gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz