Temyiz Nedir Süresi Ne Kadardır?

 

Temyiz bir mahkemenin herhangi bir konu hakkında verdiği karara davalının ya da davacının itiraz etmesi anlamına gelmekte olup, karardan sonra bir kişi itiraz etmek amacı ile davanın bir üst mahkeme olan Yargıtay tarafından incelenerek kararın bozulmasını hedeflemektedir. Temyiz, için mahkeme bitiminden sonra karara itiraz edecek olan kişi dilekçe ile bunu bildirmesi gerekmektedir. Temyiz dilekçesi ise karara neden itiraz ettiğini bildiren konuları ve maddeleri kapsayarak yazılması gerekmekte olup, kararın verildiği mahkemeye verile bilinir. Eğer ki karar sonrasında kişi ceza alarak cezaevine gönderilmiş ise temyiz etmesi için yazılan dilekçe ceza evi müdürlüğüne verilerek de karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Temyiz Süresi

 

Temyiz dilekçesi için mahkemenin karar vermesinden sonra belli bir süre bulunmaktadır. Genellikle bu süre 7 iş günü olarak belirlenmiş olup, eğer ki mahkemeye katılmamış bir kişiyseniz kararın adresinize posta yolu ile gönderilerek elinize almanız halinde süre başlamış olur. Tabi ki temyiz süresi için yapılan mahkemenin de önemi bulunmakta olup, yasalara göre temyiz edilmesi için mahkeme ve dava çeşitinin önemi bulunmaktadır. Sizlere bu konuda hangi davanın temyiz süresi ne kadar açıklamalar da bulunacağız. Temyiz dilekçesi yazmak için ise geçerli sebepleri bildirirken, resmi bir kurum için dilekçe yazılacağı için temyiz dilekçe örnekleri konusuna da göz atmanızı tavsiye ederiz.

  • Asliye Hukuk Mahkemesi 15 gün
  • Sulh Hukuk Mahkemesi 8 gün
  • İş Mahkemeleri 8 gün
  • Ceza Mahkemeleri 7 gün
  • İcra (Hukuk) 10 gün
  • İcra (Ceza) 7 gün
  • İdari Yargı Mahkemeleri 30 gün
  • Kadastro Mahkemeleri 15 gün
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz