Köken bakımından İtalyanca olan tersane nedir? Bugün sizlere gemilerin inşa edildiği veya tamir edildiği alanlara verilen ad olan tersanenin ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. İşte detaylar…

Tersane nedir?

Tersane genel anlamda gemilerin inşaasının yapıldığı veya tamir olarak adlandırılan bir yer olarak biliniyor. İtalyanca olarak “tersanà” kelimesinden gelerek günümüzde tersane olarak biliniyor. Bu alanda ise yatlar, ticaret amaçlı kullanılan gemiler, endüstriyel amaçlı gemiler ve savaş gemileri yer alıyor. Bu alanda deniz yada nehir içerisinde hatta kıyısında yer alan tersanelerin iç kısmında gerekli malzemeler ve istif depoları, ile vinçler ve kızaklar yer alıyor. Bunlara ek olarak ise havuz, kesim ile ön imalat ve boya atölyeleri de yer almakta.

Hem askeri hem tamirat için kuruldu

Gemilerin her türlü inşası ve bakımlarının aksatılmaması gerekiyor. Bunun için malzemelerin ve lojistik kısmında büyük kısmı tersane de gerçekleşiyor. Günümüz tersanelerinde inşa edilmesi beklenen gemiler için planlar tasarlanır ve yapılışı gerçekleşmesi için tarif ile planlama bölümü de bulunmaktadır.

Daha çok tersanelerin askeri amaçlar için kurulduğunu ve gemilerin inşası için gerekli olduğu düşünülerek arıza yapan gemileri onarmak için kurmuşlardır. En büyük tersane ise ABD’de yer alıyor. Buna ek olarak ise bilinen diğer büyük tersaneler ise; Newyork, Charleston, Boston ve Norforlk olarak biliniyor. Kısacası Avrupa’da birçok ülkenin kendine ait tersanesi bulunuyor.

Siz tersaneler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz