Kanun kapsamında borç ilişkilerinde oluşan özel durumlar için teselsül ile müteselsil ifadeleri kullanılmakta. Bu bakımdan teselsül ve müteselsil nedir? İşte detaylar…

Teselsül nedir? 

Teselsül anlam bakımından, birbirine bağlı olma anlamında yada bazı şeylerin sıralı bir bağ olduğu anlamına gelmekte. Kanun kapsamında ise borç ilişkilerinde özel durumlarda hem teselsül hemde müteselsil ifadeleri kullanılıyor.

Madde 162 kapsamında birden daha fazla borçluların alacaklıya yönelik tüm borçtan sorumlu olduğunu dile getirirse, müteselsil borçlu durumu meydana gelir. Eğer bu beyan edilmez ise, müteselsil borçluluk sadece kanun da öngörülmüş durumlarda meydana gelecektir.

Madde 63’de ise alacaklı, borcun bir kısmı yada tamamının ifasını, ister borçlunun hepsinden yada sadece birinden talep edebilir. Borçluların bu yükümlülüğü ise tüm borç bitene dek devam edecektir.

Madde 164’de ise müteselsil borçlu durumunda olanlardan biri, alacaklı ile sadece kendi arasındaki yaşanan kişisel veya müteselsil borç hakkında itirazlarını dile getirebilir. Müteselsil borçludan birisi ortak olan defi yada itiraz durumunu belirtmez ise, diğer kişilere karşı sorumlu olacaktır.

Madde 169’da ise müteselsil alacaklı ile borçlu olan kişinin, alacaklılardan hepsine borcun tamamını isteme hakkına sahip olduğunu ve kanuna göre bazı durumların meydana geleceğini ifade ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz