TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kısa süre önce yaptığı bir açıklama ile evlilik maliyetlerinin çok fazla artmasıyla gençlerin evlenme konusunda geri adım attığını belirtti. Bunlara ek olarak gençlerin evlenip yuva kurabilmesi için geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni evlenen çiftlere sıfır faiz ile 2 yıl geri ödemesiz kredi imkanı sağlanması gerektiğini söyledi.

Evlenme Sayısı Yüzde 40 Azaldı

Palandöken, evlilik masraflarının geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 40 oranında artmasıyla beraber gençlerin evlilikten artık çekindiğini söyledi. Bu bakımdan gençlerin evlenmesini ve önünü açmak adına daha önceden uygulanmış olduğu gibi sıfır faizli ve 2 yıl geri ödemesiz kredi verilmesi gerektiğini dile getirdi. Yaptığı yazılı açıklama ile ciddi anlamda artık evlilik sayısında bir azalmanın olduğu ve bu durumun 20’den fazla sektörü de etkilediği ortaya çıktı. Evlilik maliyetlerinden dolayı gençler yuva kuramıyor veya haklı olarak korkuyor.

Sıfır Faizli 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi

Ayrıca evlilik alışverişlerine iç piyasada ciddi bir hareketlenme sağlayacak olmasını belirtirken, bir evlilik bütçeye göre değişiklik gösteriyor. 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu bakımdan evlilik kredileri en az 50 Bin TL olması ve çiftlerin ekonomik düzeyi belirlenerek eşit taksitlere bölünmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak ise evlilik kredilerinde yaş sınırının da yukarı çekilmesi gerektiği ifade edildi.

Gençler Evlenecek, Piyasada Düzelecek

Devlet eğer eskisi gibi kredi imkanı sağlarsa, firmalarında boş durmaması ve gençlerin evlenebilmesi için güzel kampanyalar ve indirimler sunmasıyla hem gençler evlenecek, hem de piyasa yeniden canlanacak. Palandöken ise şu şekilde bir açıklama yaparak maddi yetersizlik sorunu aşılacağı için gençler yuva kuracak, hem de ekonomik durum yetersizliğinden ertelenen düğünler kısa sürede yapılacak. Piyasa ise doğru orantılı bir şekilde eski haline geri dönecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz