Tevhid, tapu sicilinde kayıt olarak ayrı olan ve birbirine bitişik olan çok sayıda taşınmazın tek bir parselde birleştirilmesine verilen addır. Farklı bir deyişle aynı yerde, ya da

Tevhid İşlemi için İstenen Evraklar ve Masraf ne Kadar?
 
Tevhid, tapu sicilinde kayıt olarak ayrı olan ve birbirine bitişik olan çok sayıda taşınmazın tek bir parselde birleştirilmesine verilen addır. Farklı bir deyişle aynı yerde, ya da farklı yerde olan kişilerin mallarının tek bir parselde birleştirilmesi durumudur. Bu malların tek bir yerde birleşmesi için resmi süreçte bazı evraklar lazım oluyor ve dilerseniz bu evraklara maddeler halinde göz atalım. Ek olarak taşınmazların üzerinde hak sahibi olan kişilerin ekstra hakları da yeni oluşan taşınmazlarda da hak sahiplerine sunuluyor. 

Tevhid İşlemi için Gerekenler:

* Taşınmazın bulunduğu yerdeki ilgili kurum(Belediye Encümeni)’un verdiği onay. Resmi bir evrak ya da dilekçe ile bu karar sunulabilir. 
* Kadastro müdürlüğünce üst yazıya bağlanmış üç takım birleştirme dosyası, tescil bildirimi ve kontrol raporu,
* Tevhid işlemi için başvuran kişinin, ya da bu kişiyi temsil eden hak sahibinin Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve pasaportu, ek olarak da temsil belgesi gereklidir. Bu belgelerin ekstra fotokopilerine sahip olmanız ve bir nüshalarının da sizde olması da gereklidir. 
* Taşınmaz malın cinsi eğer ki bina ise zorunlu deprem sigortasının yapılıp yapılmadığına dair resmi bir evrak! Günümüzde bu sigortanın yaptırılması şart ancak bazı binalarda eksik işlemlerin ve düzenlemelerin var olduğunu biliyoruz, bu yüzden tevhid işlemleri ile birlikte deprem sigortası da mecburen yaptırılıyor. 
Tevhid İşleminin Mali Yönü: 
Tevhid işlemleri için kayıtlı olan değerlere bağlı olarak, her değer üzerinden binde 9.9 gibi düşük bir oran miktarında harç tahsil ediliyor, bu tahsil işlemleri tamamlandıktan sonra da resmi süreç hızlı bir şekilde başlıyor ve yukarıda belirtilen evrakların da hiçbir şekilde eksik olmaması gerekiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.