Tevhit (Birleştirme) İşlemleri Nelerdir?

Tapu işlemlerinde sıklıkla gerçekleştirilen işlemlerden biride tevhit yani birleştirme işlemidir. Kadastro işlemleri için yayımlanan 2010/4 sayılı genelge içerisinde tevhit işleminin geniş bir açıklaması ve detaylarına yer verilmektedir. Peki, tevhit nedir ve nasıl yapılır?

Tevhit (Birleştirme) Nedir?

Tapu kütüğünde ayrı ayrı sayfalara kayıt edilen, birbirine bitişik olan iki ya da ikiden fazla olan parselin sahibinin isteği üzerine tek bir parsel numarasında birleştirilerek tek bir tapuya çevrilmesidir. Tek bir tapuya çevrilen parsel kütüğün ayrı bir sayfasına kaydedilir. Gerçekleştirilen birleştirme işlemi imar mevzuatına mutlaka uygun olmalı ve bu uygunluk ilgili merci tarafından onaylanmalıdır. Belediye ve mücavir alanlar sınırında yer alan taşınmazlarda yetkili merci belediye encümeni olarak kabul edilirken mücavir alan dışında kalması halinde ise bu yetki il özel idaresine aittir. Bu işlem taşınmaz sahibinin kendi talebine bağlı olarak gerçekleştirilir.

Tevhit Başvurusu Nasıl Yapılır?

Böyle bir talebi olan taşınmaz sahibi işlemi yapmaya yetkisi olan lisanslı büroların olduğu yerlerde bu bürolara, olmadığı yerlerde ise kadastro müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır. Taşınmaz sahibi ya da taşınmaz sahibinin vekalet vererek bu işlem için yetkilendirdiği kişi tevhit başvuru evrakları ile beraber ilgili kuruma başvuruda bulunur. Lisanslı bürolara yapılan başvurularda yetkili personel gerekli tüm işlemleri yapar ve TİP sözleşme düzenleyerek hizmet bedelini tahsil eder. Kadastro Müdürlüğü üzerinden işlem sonlandırılır. Gerekli incelemeler ve değerlendirmeler yapılarak onay verilir ve tevhit işlemi gerçekleştirilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz